Zdjęcia: Dzieciństwo

Z okazji Dnia Dziecka do Archiwum Społecznego prezentujemy zdjęcia przekazywane nam od 2013 roku, na których przedstawione jest dzieciństwo i dorastanie na terenie obecnej gminy Konstancin. Od lat 20. aż po 90. XX wieku, w willach, wsiach i blokowiskach.

Tamto dzieciństwo to przede wszystkim zabawy, na łąkach, lasach, w dzikich miejscach oraz podwórkach. Tętniące dziecięcym życiem wypełnionym zabawami w chowanego, grą w podchody, w gumę, w piłkę, robieniem szałasów… dziś tylko czasem słychać śmiech dzieci, a na nielicznych już ławkach przesiadują emeryci. To widać również po placach zabaw – niegdyś niemal na każdym podwórku była piaskownica, często również huśtawki i karuzele. Był ogródek jordanowski na ulicy Mickiewicza. A kto pamięta krany z wodą przy niemal każdym ogródku przyblokowym? W lany poniedziałek ustawiały się do nich kolejki. W tej chwili nie ostał się już chyba ani jeden. Były poranki niedzielne w kinie „Beata”. Jak wyjaśnić ich sens komuś, kto może włączyć w każdej chwili dowolny film? Jak wielką atrakcją był trwający godzinę zestaw przypadkowo zebranych filmów animowanych…

Bawić się można było wszystkim, za stodołami stały stare maszyny rolnicze, teraz wiem, że pamiętające czasy przedwojenne. W starorzeczach i gliniankach można było się kąpać, łowić ryby. Strzelaliśmy do siebie z łuków i pistoletów, które były zwykłymi kijami…

Zapraszamy do tej sentymentalnej galerii przedstawiającej szczęśliwe dzieciństwo. Zachęcamy również do przesyłania swoich zdjęć – dodamy je do tej galerii.


Jeśli ktoś może podzielić się jakimś wspomnieniem z nimi związanym, prosimy o wpis w komentarzu lub na facebooku lub nadesłanie wiadomości na maila archiwa@okolicekonstancina.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *