Autorzy

Poniżej zestawiono autorów piszących dla portalu historycznego:

Ewa i Włodzimierz Bagieńscy – historycy zajmujący się dziajami regionalnymi powiatu piaseczyńskiego, autorzy licznych publikacji m. in. “Szkice z dziejów Piaseczna i okolic”, “Słownika historycznego gminy Lesznowola” i innych. Honorowi obywatele gminy Piaseczno. Ewa Bagieńska jest magistrem historii pracującym w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, Włodzimierz Bagieński jest doktorem historii. Przez wiele lat kierował Oddziałem Archiwum Państwowego m.st. Warszawy w Górze Kalwarii.

Teksty autora

Marek Borski – Warszawiak od urodzenia, Urzeczaninem jest w jednej czwartej, po dziadku od strony mamy, którego przodkowie pochodzili głównie z parafii Powsin i Słomczyn. Z wykształcenia programista, ukończył informatykę na SGGW. Jego dwie największe pasje to genealogia i komponowanie muzyki.

Teksty autora

Danuta Bekalarek – Regionalistka, po Wyższej Szkole Zarządzania. Zainteresowanie Urzeczem odziedziczyła po rodzicach pochodzących z Powsinka i Chabdzinka. W 2027 r. minie 300 lat od osiedlenia się jej pierwszego udokumentowanego przodka na Służewie. Zafascynowana genealogią i najstarszymi dziejami regionu. Współautorka, czasem autorka artykułów na cawio.pl.

Teksty autora

Paweł Komosa – redaktor naczelny portalu, z wykształcenia historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Rodzinnie związany od wielu pokoleń z Nadwiślańskim Urzeczem, badacz regionu i dziejów lokalnych, autor publikacji oraz artykułów w tym zakresie.

Teksty autora

Katarzyna Kowalik – Absolwentka Politechniki Warszawskiej, pracownik samorządowy, wielka wielbicielka powiatu piaseczyńskiego, po bezdrożach którego uwielbia wędrować i odkrywać jego przeszłość.

Teksty autorki

Tomasz Lachowski – inżynier architekt zajmujący się brandingiem. Od 1997 roku prowadzi studio Definition Design. Wydał albumy: “Nie tylko plakat – polska grafika reklamowa Dwudziestolecia” i “Permanentny remanent – polska grafika reklamowa w czasach PRL-u”, autor książek “Był sobie Konstancin” oraz “Konstancin – obrazy z przeszłości”.

Teksty autora

Jacek Latoszek – absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych SGGW, od urodzenia mieszka w Kabatach. Mieszkaniec Nadwiślańskiego Urzecza z dziada pradziada, wieloletni współpracownik “Wiadomości Powsińskich”. Współautor albumu “Nasi Bohaterowie, Powstańcy1944 roku Warszawa, Wilanów, Powsin, Jeziorna, Konstancin”, Warszawa 2015.

Teksty autora

Michał Malawski –  rocznik 1960, Warszawiak z urodzenia i zamiłowania, wykształcenie średnie i dwa lata matematyki UW. Trochę pisze, niekoniecznie do szuflady. Z powodu fizycznej niesprawności spędził kawał dzieciństwa i młodości w placówkach medycznych – m. in. w Chylicach (lata 1973-77)

Teksty autora

Dawid Miszkiewicz
– historyk, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książki „Ślady działań wojennych z września 1939 roku w Piasecznie, Konstancinie i okolicy”, Konstancin 2014.

Teksty autora

Witold Rawski – historyk wojskowości i starożytności, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletni pracownik wydawnictw książkowych (m. in. kierownik redakcji historii działu encyklopedii i słowników PWN), prasowych, ostatnio pracownik naukowy Wojskowego Biura Badań Historycznych, w latach 1981-89 redaktor, wydawca, wykładowca i aktywny działacz podziemia solidarnościowego. Od ćwierć wieku mieszkaniec Skolimowa, prowadzący Konstanciński Klub Historyczny.

Teksty autora

Piotr Rytko – Prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oddział Czersk oraz piaseczyńskiego WOPR. Autor publikacji historycznych na temat Urzecza, Góry Kalwarii i Czerska, twórca wystaw fotograficznych i historycznych dotyczących Urzecza.

Teksty autora

Zdzisław Skrok – (ur. 1950) – polski archeolog i pisarz, autor około dwudziestu książek zawierających eseje historyczne i archeologiczne, popularyzator nauki i publicysta, a także żeglarz i płetwonurek.

Biogram na Wikipedii
Teksty autora

Paweł Sulich – urodzony w 1985 r. w Otwocku. Mieszka w Józefowie, pracuje jako urzędnik sądowy. Pasjonuje się historią wojskowości, zwłaszcza dziejami oręża polskiego w latach 1914-1945, ze szczególnym uwzględnieniem kampanii wrześniowej 1939 roku. Autor tomików poświęconych pułkom strzelców podhalańskich i morskim pułkom strzelców w popularnej serii „Wielka Księga Piechoty Polskiej”. Członek Stowarzyszenia „Bitwa pod Falenicą 19 IX 1939 roku”.

Teksty autora

Patryk Zduńczyk – członek TONZ w Czersku, łurzycok z dziada i pradziada, rekonstruktor tradycji Urzecza, twórca i prowadzący projektu Kuchnia Urzecza.

Teksty autora

Tomasz Zymer – urodzony w roku 1968, tłumacz tekstów akademickich i wydawnictw o muzyce, przez 29 lat także nauczyciel i lektor jęz. angielskiego; były radny gminy Konstancin-Jeziorna, zaangażowany w ochronę przyrody i ładu przestrzennego na Urzeczu. Jego rodzina związana jest z Jeziorną od ponad 110 lat. Mieszka z żoną i córką na Edwardowie.

Teksty autora

Adam Zyszczyk – z wykształcenia technolog drewna, z zamiłowania fan architektury (w tym drewnianej) ze szczególnym uwzględnieniem gminy Konstancin-Jeziorna. Kolekcjoner regionaliów, jeden ze współautorów przewodnika ,,Kalejdoskop Konstancina”, od 2011 roku prowadzi facebookowy fanpege Konstancin-Jeziorna. Historia, Ludzie, Architektura. Od 2010 roku przygotowuje wystawy o lokalnej historii w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody.

Teksty autora

Bartek Biedrzycki – Administrator techniczny. Polski autor fantastyki (powieściopisarz i twórca opowiadań), scenarzysta i wydawca komiksów oraz publicysta komiksowy, jeden z pierwszych polskich podcasterów, redaktor naczelny zinów Manga Rider i Żar ptak oraz magazynów Kolektyw i Fenix Antologia.

Teksty autora