Gazetka Klarysewa

“Gazetka Klarysewa. Pismo mieszkańców” powstała w lutym 1990 r. W jej tworzenie zaangażowani byli Jerzy Borkowski, Joanna i Michał Olczakowie. Pierwszy numer ukazał się w nakładzie 200 egz. 18 lutego. Wydano ich w sumie 15. Ostatni numer w nakładzie 400 egz. ukazał się 26 maja. Początkowo wydawcą był ZPU “Juel” Jerzy Zabierka. Jak piszą w ostatnim numerze autorzy, zakończyć działalność musieli z przyczyn finansowych. W czasach galopującej inflacji, gdy wszystko zmieniało się jak w kalejdoskopie, a rynek reklamy dopiero się rodził, utrzymanie darmowego modelu wydawania lokalnej gazety okazało się niemożliwe.

Z perspektywy czasu kolejne numery stanowią niesamowicie ważne dokumenty życia społecznego, ukazując zjawiska, które obecnie uleciały już z naszej pamięci. Poznać możemy tygodniowe “notowania” cen jakie obowiązywały na targu na Grapie, dowiedzieć się jakie bestsellery sprzedawały się najlepiej w księgarni w Jeziornie, a także kiedy otwarto niektóre ze sklepów istniejących do dzisiaj. Redaktorzy starali śledzić się także najnowsze wydarzenia i w miarę obiektywnie przedstawiać kandydatów nadchodzących pierwszych wyborów samorządowych.

Prezentowane poniżej numeru pochodzą ze zbiorów Michała Olczaka. A jeśli ktoś byłby w stanie uzupełnić kolekcję o brakujące numery 9 i 11 prosimy o kontakt.

Numer 1 – POBIERZ

Numer 2 – POBIERZ

Numer 3 – POBIERZ

Numer 4 – POBIERZ

Numer 5 – POBIERZ

Numer 6 – POBIERZ

Numer 7 – POBIERZ

Numer 8 – POBIERZ

Numer 10 – POBIERZ

Numer 12 – POBIERZ

Numer 13 – POBIERZ

Numer 14 – POBIERZ

Numer 15 – POBIERZ