Dokumentalne

Film Witolda Rawskiego z cyklu “Konstancińscy goście – historie opowiedziane”

“Tajemnice Białego Dworku – film dokumentalny Agaty Gregorczyk-Janik oraz Julity Wołoszyńskiej-Matysek o mrocznej historii willi “Biały Dworek”, w której w latach czterdziestych i pięćdziesiątych mieściła się placówka MBP. (2016 r.)

 

“Odnaleziony walc” – film dokumentalny Julity Wołoszyńskiej-Matysek, opowiadający o odzyskanej po latach miłości Andrzeja Budzyńskiego i mieszkającej w Klarysewie Barbary Kulińskiej. Po straconym w czasie powstania warszawskiego kontakcie ponownie odzyskują go dopiero po 72 latach. (2016 r.)

 

Film o przebiegu Powstania Styczniowego na terenie gminy Konstancin-Jeziorna i okolic autorstwa Kamila Syskowskiego

 

“Wieczysty wrot” – film dokumentalny Ignacego Szczepańskiego o zamieszkałym w Konstancinie artyście: pisarzu, rzeźbiarzu i muzyku, Leopoldzie Buczkowskim (1983 r.)

 

“Pamięć” – film dokumentalny Marka Stacharskiego o życiu i działalności Sue Ryder Lady of Warsaw, założycielce Fundacji Sue Ryder, wspierającej chorych, cierpiących i niepełnosprawnych (Sue Ryder ufundowała w Konstancinie dwa budynki – oddział reumatologii i oddział neurologii, za co otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Konstancina). W filmie zawarte są fragmenty z pobytu Sue Ryder w Konstancinie (1995 r.)

 

“Sam Freiman – wspomnienia o zaginionym świecie” – fragment filmu dokumentalnego holenderskiej reżyserki Helgi Merits o Samie Freimanie, przedwojennym mieszkańcu Jeziorny, żydowskiego pochodzenia, który jako jedyny ze swojej rodziny przeżył II wojnę. (2010 r.)

 

Krótka historia Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego

 

“Świadkowie Historii” – wspomnienia Heleny Rawskiej z okresu okupacji, zrealizowane przez uczniów SP nr 2, pod kierunkiem Małgorzaty Zarzyckiej

 

“Słomczyn – relacje mieszkańców” – wspomnienia starszych mieszkańców Słomczyna zrealizowany przez uczennice Gimnazjum w Słomczynie, pod kierunkiem Wojciecha Guszkowskiego