Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Powstania Styczniowego

15 maja 2021 roku, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy informacyjnej przy Pomniku Bohaterów Powstania Styczniowego znajdującego się na granicy Cieciszewa i Parceli Oborskiej. Odsłonięcia dokonano w związku ze zbliżającą się rocznicą starcia oddziału Władysława Kononowicza nieopodal Chojnowa w dniu 19 maja 1863 rokuą. Na tablicy opisano wydarzenia związane z walką w Goździach w marcu 1863 roku oddziału Ziemomysła Kuczyka, które upamiętnia pomnik, historię powstania pomnika wskutek działań ówczesnego sołtysa Cieciszewa p. Zawadzonko, a także losy młodego powstańca z Papierni, Ignacego Robaka, który walczył pod Chojnowem i spoczął na pobliskim cmentarzu.

Uczniowie skupieni w ramach Uks-t Traper złożyli kwiaty, zapalono znicze. Była także okazja do spaceru historycznego śladami powstańców i związanych z Powstaniem wydarzeń. W przygotowanie tablicy zaangażowani byli także harcerze z hufca Uroczysko Konstancin, którzy dzisiaj nie mogli być obecni.

W uroczystości wzięli udział: Paweł Komosa – historyk, redaktor naczelny portalu historycznego Okolice Konstancina, Witold Rawski – historyk, szef konstancińskiego Klubu Historycznego, Maria i Wojciech Guszkowscy z TRAPEREM (Rodzice i uczniowie ze Szkoły Podstawowej 2 oraz 5 w Konstancinie-Jeziornie). W powstanie tablicy zaangażowali się również harcerze, którzy będą w innym terminie.

Za udział, wsparcie i zaangażowanie dziękujemy.

Mamy nadzieję, że kolejna tablica (wcześniejsza na cmentarzu Marynin) będzie przybliżała historię naszej gminy oraz jej okolic. Zapraszamy na wycieczkę w celu zapoznania się z informacjami umieszczonymi na tablicy.