Biuletyn informacyjny nr 35

Lutowe wydarzenia w regionie.

  • Spotkanie Konstancińskiego Klubu Historycznego

14 lutego sala pękała, bowiem tym razem tematem była opowieść o ludziach Stoceru, którą snuła Małgorzata Czelejewska. Zebrało się zacne grono mieszkańców naszej gminy, dla których jak widać Stocer jest ważną częścią tutejszej historii.

  • Premiera książki w KDK
18 lutego 2023 r., godz. 17.00, w Hugonówce odbyła się promocja książki, będącej opracowaniem edytorskim pewnego listu, opracowanego przez prof. Ryszarda Nowickiego. 22 lipca 1876 r., odbył się ślub hrabianki Marii Skórzewskiej, córki Konstancji z Potulickich Skórzewskiej, imienniczki Konstancina, z księciem Michałem Ogińskim. Niedawno odkryty został opis tego wydarzenia sporządzony przez Marię Grzymała-Potulicką, siostrę Konstancji i ciotkę panny młodej. Siedemnasto-stronnicowy list napisany przez autorkę do braci, Włodzimierza i Stanisława Potulickich z Obór, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystości, przetrwał w dobrym stanie w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. 
List zawiera szereg interesujących informacji. Przede wszystkim prezentuje sylwetkę Marii Grzymała-Potulickiej, osoby zasłużonej dla Konstancina ponieważ to na podstawie jej zapisu testamentowego, teren lasu przekazany Konstancji Potulickiej stał się bazą letniska założonego przez Witolda Skórzewskiego. Po drugie, autorka przedstawia sylwetki Konstancji, Witolda i Marii Skórzewskich oraz księcia Michała Ogińskiego a także innych członków zgromadzonych na weselu rodzin. W trakcie lektury poznać możemy opis samej uroczystości, jej przebieg, szczegóły stroju panny młodej, dekoracji kościoła, serwowanych potraw, uczestniczących w weselu gości oraz masę innych ciekawych szczegółów. List wraz z opracowaniem został wydany w formie książkowej.
 

  • Zmiana w Towarzystwie Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego

Nie odnotowałem, choć miało to miejsce z końcem zeszłego roku, a  po 22 latach z funkcją prezesa pożegnała się dr Czesława Gasik. Za zasługi dla uzdrowiska samorząd uhonorował ją tytułem „Zasłużony dla Gminy Konstancin-Jeziorna”. Dr Gasik, która pełniła tę funkcję łącznie przez 22 lata (1990–1994 oraz 2004–
2022), zastąpiła Hanna Winogrodzka-Szaflik. Nową szefową członkowie Towarzystwa wybrali podczas walnego zjazdu wyborczego, który odbył się pod koniec listopada w Hugonówce. Zmienił się także zarząd.

  • Wystawa w Karczewie

W sobotę w Karczewie uroczyście otwarto wystawę upamiętniającą 82. rocznicę deportacji z miasta Żydów w czasie II wojny światowej. Spotkanie uświetniła swoją prelekcją pt. „Historia gminy żydowskiej w Karczewie” dr Eleonora Bergman. Zaprezentowano także dwie wystawy: „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” przygotowaną przez United States Holocaust Memorial Museum z Waszyngtonu oraz „Mam ich wszystkich przed oczyma. Żydowscy mieszkańcy Karczewa” przygotowaną przez Leszka Kasprzaka, we współpracy z Centrum Kultury i Sportu w Karczewie oraz Towarzystwem Przyjaciół Karczewa. Na spotkaniu nie zabrakło młodzieży z karczewskich szkół, co napawa optymizmem.

  • Rozbiórka oficyny dworskiej w Gołkowie

I na zakończenie smutna informacja – 28 lutego dokonano rozbiórki oficyny dworskiej w Gołkowie (budybek z XIX wieku).