Lutowe wydarzenia w regionie.
- Spotkanie Konstancińskiego Klubu Historycznego
14 lutego sala pękała, bowiem tym razem tematem była opowieść o ludziach Stoceru, którą snuła Małgorzata Czelejewska. Zebrało się zacne grono mieszkańców naszej gminy, dla których jak widać Stocer jest ważną częścią tutejszej historii.
- Premiera książki w KDK
- Zmiana w Towarzystwie Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego
Nie odnotowałem, choć miało to miejsce z końcem zeszłego roku, a po 22 latach z funkcją prezesa pożegnała się dr Czesława Gasik. Za zasługi dla uzdrowiska samorząd uhonorował ją tytułem „Zasłużony dla Gminy Konstancin-Jeziorna”. Dr Gasik, która pełniła tę funkcję łącznie przez 22 lata (1990–1994 oraz 2004–
2022), zastąpiła Hanna Winogrodzka-Szaflik. Nową szefową członkowie Towarzystwa wybrali podczas walnego zjazdu wyborczego, który odbył się pod koniec listopada w Hugonówce. Zmienił się także zarząd.
- Wystawa w Karczewie
W sobotę w Karczewie uroczyście otwarto wystawę upamiętniającą 82. rocznicę deportacji z miasta Żydów w czasie II wojny światowej. Spotkanie uświetniła swoją prelekcją pt. „Historia gminy żydowskiej w Karczewie” dr Eleonora Bergman. Zaprezentowano także dwie wystawy: „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” przygotowaną przez United States Holocaust Memorial Museum z Waszyngtonu oraz „Mam ich wszystkich przed oczyma. Żydowscy mieszkańcy Karczewa” przygotowaną przez Leszka Kasprzaka, we współpracy z Centrum Kultury i Sportu w Karczewie oraz Towarzystwem Przyjaciół Karczewa. Na spotkaniu nie zabrakło młodzieży z karczewskich szkół, co napawa optymizmem.
- Rozbiórka oficyny dworskiej w Gołkowie
I na zakończenie smutna informacja – 28 lutego dokonano rozbiórki oficyny dworskiej w Gołkowie (budybek z XIX wieku).

Administrator