Jeziorna na zdjęciach Henryka Poddębskiego (2)

Kontynuujmy naszą podróż przez międzywojenną Jeziornę z Poddębskim. Pozostańmy w tym samym rejonie ulicy Elektrycznej, która swą nazwę w 1931 roku wzięła od wybudowanej tu świeżo elektrowni. O elektryfikacji pisał niegdyś Adam, jako ciekawostkę dodam, że z elektrowni w Jeziornie do prądu podłączono pałac w Wilanowie. Elektrownię około 1931-33 roku zdjął Henryk Poddębski w kilku rzutach.

Na zdjęciu widzimy płot elektrowni, w tle prawdopodobnie dom przy Elektrycznej. Dom ten widać na poniższym zdjęciu z innej perspektywy. Mam problem z doszukaniem się tego domu na zdjęciu lotniczym, ale jak tłumaczono mi kiedyś, po II wojnie światowej powiększając teren elektrowni wywłaszczono kilka siedlisk. Wykonując to zdjęcie Poddębski miał po lewej stronie obecną ulicę Piaseczyńską, skoro w tle widać Jeziornę Królewską.

Rzut oka na mapkę z 1931 roku pokazuje nam gdzie znajdował się pierwszy budynek elektrowni, co oznacza, że obok płotu biegły tory kolejki wilanowskiej.

Poddębski wędrując przez Jeziorną wszedł w obecną ulicę Kolejową. Stamtąd sfotografował domy i stodoły przy Skolimowskiej. Lokalizację rozpoznał Rafał Myszkowski, a dodatkowo zwrócił uwagę, że w tle widoczny jest komin Starej Papierni, czyli ówczesnej Szmaciarni.

W tym miejscu powstały jeszcze dwa zdjęcia. Obecnie w tym miejscu stoi ratusz, wybudowany w 2019 roku. W 2002 r. wybudowano drogę, wcześniej do Piaseczyńskiej  prowadziła Skolimowska, przez wieś.

Poddębski stojąc w tym miejscu miał za plecami wiatrak w Jeziornie, który zdjął przy innej okazji w 1923 roku.

Gdzieś w tym rejonie sfotografował również gospodarstwo, którego precyzyjnej lokalizacji nie udało się dotąd ustalić.

A przy nim gospodarza okopującego (redlującego) ziemniaki.

wydaje się jednak zdjęcie wykonane z drugiej strony Jeziorny, od strony rozlewiska rzeki. Wał w tym miejscu wówczas jeszcze nie istniał, podobnie imberfal. Spróbowałem wykonać fotografię mniej więcej w tym samym miejscu, gdzie dawniej płynęła Jeziorka i płukano marchew.

Dla tych którzy mają problem w zorientowaniu się, gdzie wykonano zdjęcia przygotowałem mapkę.

Podkolorowałem rzekę, co pozwala się zorientować, że jej przebieg był zupełnie inny. Rzeczka Mała wpadała do rozlewiska w miejscu, w którym teraz na bagnach stoją mostki. Ale to już temat na oddzielny wpis. Ale wszystko to sprawia, że zacząłem się zastanawiać, czy prezentowana wczoraj fotografia rozlewiska nie została wykonana w tym samym miejscu, tylko patrząc w stronę parku. A widoczna na prawo piaszczysta skarpa, to plaża w Konstancinie koło mostu kolejowego…

Zostało nam już tylko jedno zdjęcie, wykonane z Jeziorny Oborskiej w kierunku Mirkowa

Jak widać łąki oborskie toną w wodzie. W miejscu wykonania zdjęcia stoją obecnie garaże, poniżej mapka sporządzona przez Rafała.

I to by było na tyle. Za jakiś czas wybierzemy się z Poddębskim w kierunku Powsina.


zdjęcia historyczne ze zbiorów NAC, pozostałe – Rafał Myszkowski oraz autor.

Może ci się także spodobać...