Biuletyn informacyjny nr 56

Rok w zasadzie minął nie wiadomo kiedy, przed nami ostatni miesiąc. Portal powoli wraca po przerwie, pora na podsumowanie wydarzeń minionego miesiąca.

  • Strój wilanowski

28 listopada w Konstancińskim Dom Kultury „Hugonówka” odbyło się spotkanie na temat 40. rocznicy reaktywacji stroju wilanowskiego w Konstancinie-Jeziornie. Gośćmi spotkania byli Łukasz Maurycy Stanaszek i Andrzej Szczygielski, którzy przez dwie godziny opowiadali o przeszłości i teraźniejszości stroju wilanowskiego. Obecni na spotkaniu mogli poznać dzieje stroju wilanowskiego, pomimo nazwy będącego strojem ludowym Urzecza. Andrzej Szczygielski opisał z kolei okoliczności, które doprowadziły do przetrwania stroju na terenie gminy Konstancin-Jeziorna. Głos zabrała także Małgorzata. Zarzycka, a dyrektorka KDK Edyta Markiewicz-Brzozowska nawet mówiła wiersz okolicznościowy „Musimy siać”. Spotkanie prowadziła Hanna Kaniasta.

  • Spotkanie Klubu Historycznego

18 listopada Ewa Bagieńska i Włodzimierz Bagieński przez półtorej godziny snuli opowieść o Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Piasecznie i Konstancinie. Bardzo interesujący wykład oparty o materiały źródłowe. Uczestnicy spotkania otrzymali także przygotowaną przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych publikację o plenerowej instalacji „Oblicza Niepodległości”, która w maju i czerwcu stała przy Konstanciński Dom Kultury „Hugonówka”.

  • Spotkanie zaduszkowe

6 listopada Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina zorganizowało wieczór wspomnień poświęcony nieżyjącym mieszkańcom Konstancina-Jeziorny.

  • Fundusze na rzecz zabytków

Na zakończenie wiadomość zła oraz dobra. Rada Konstancina-Jeziorny z uwagi na trudności budżetowe zdecydowała się nie przeznaczać środków na zakup willi „Świt”, należącej obecnie do PEN Clubu, a w przeszłości do Stefana Żeromskiego. Co niestety uniemożliwia jej remont, bowiem PEN Club nie prowadzi na tym polu działań mających na celu pozyskanie środków, a gmina nie mając tytułu własności do obiektu nie może tego dokonać.

Jednakże pojawiła się inna jaskółka zmian dla całego Urzecza, dająca szansę na powstanie Muzeum Szkuty Wiślanej. Sejmik mazowiecki m.in. przyjął program współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2025, zdecydował o zakupie nieruchomości w Czersku na potrzeby Państwowego Muzeum Archeologicznego.