Biuletyn informacyjny nr 5

Koniec miesiąca, pora więc na krótkie podsumowanie. 

  • 1 września jak zawsze składano kwiaty w okolicznych miejscowościach, upamiętniając 81 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, 17 września obchodzono zaś rocznicę sowieckiej inwazji, co również doczekało się upamiętnienia. W Konstancinie kwiaty pod pomnikiem mieszkańców gminy zmarłych w sowieckich obozach kwiaty składali i znicze zapalali uczniowie tutejszych szkół, harcerze oraz przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina-Jeziorny oraz władz gminnych.
  • W rocznicę tych tragicznych wydarzeń Muzeum Powstania Warszawskiego opublikowało niesamowity zestaw fotografii lotnicznych, wykonanych przez radzieckiego pilota w dniu  18.09.44 r. [godz] 11:30, przedstawiających lewy brzeg Urzecza.

W górnej części zdjęcia wieś Opacz (napis po rosyjsku) oraz jeszcze wyżej Habdzin Na dole napis po rosyjsku o zniszczonej przeprawie mostowej na wysokości Świdra (we wsi Ciszyca – na przedłużeniu obecnej drogi nr 721) W górnej części zdjęcia widoczna papiernia w Mirkowie k/Konstancina-Jeziorny. Czerwonym kolorem zaznaczone okopy.

Tereny rolnicze pomiędzy wsią Opacz a Obórki (w dolnej części zdjęcia) i Bielawą (w prawym górnym rogu) W lewym górnym rogu papiernia w Mirkowie k/Konstancina-Jeziorny Czerwonym kolorem oznaczone okopy. Na łachach na Wiśle rosyjski napis “r. Wisła” i strzałka wskazująca kierunek biegu rzeki.

Na pierwszym planie Wisła , na drugim wieś Okrzeszyn (opisana na zdjęciu po rosyjsku), w lewym górnym rogu wieś Bielawa. Czerwonym atramentem zaznaczone linie okopów.

Pola i tereny wiejskie w okolicach Okrzeszyna i Kępy Okrzewskiej (w środkowej części zdjęcia). Wśród dróg widoczna m.in. obecna ul. Sągi w Warszawie. W prawym górnym rogu jeziorko przy obecnej ul. Zastruże w Warszawie.

  • 1 września działalność swą zainaugurował z dawna oczekiwany Punkt Informacji Turystycznej w Konstancinie. W odnowionej willi “Kamilin”, przy Piłsudskiego 42, gdzie miejsce swe znalazł również Pałac Ślubów, a w przyszłości sala wystawiennicza Muzeum Konstancina. Informacja będzie czynna od wtorku do piątku od godziny 10 do 18, natomiast w soboty i niedziele od godziny 10 do 16.Już 13 września zorganizowany został dzień otwarty punktu turystycznego, połączony ze spacerami prowadzonymi przez przewodników – Wojciecha Guszkowskiego i Elżbietę Rydel-Piskorską. 

Punkt turystyczny posiada na własną stronę profilową w mediach społecznościowych – https://www.facebook.com/visitkonstancin/.

  • Wiele działo się także na Urzeczu. Przede wszystkim 3 września w Górze Kalwarii premierę miała oczekiwana książka, zawierająca wpisy metrykalne z najstarszej księgi chrztów dawnej parafii Nowa Jerozolima, z lat 1668-1700. Wydana staraniem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku księga jest niezwykłym źródłem dla historyków i genealogów, wcześniej nie wykorzystywanym w nauce. W świetnym tłumaczeniu łacinnika Jacka Duckiego, stanowi także gratkę dla osób zainteresowanych lokalną historią.

  • W ostatatni weekend września TONZ zorganizował kolejne już porządkowanie Cmentarza Ewangelickiego w Górze Kalwarii. Przez dwa dni udało się usunąć część zarośli i uporządkować dawne alejki. W sprzątaniu uczestniczyli także przedstawiciele Fundacji Kamienie Niepamięci, a przy okazji nagrywano film dokumentalny, przedstawiający pracę lokalnych społeczników
  • 26 września na cmentarzu w Słomczynie upamiętnionio Piotra Szczurowskiego, wybitnego pedagoga i społecznika z gminy Konstancin-Jeziorna. Piotr Szczurowski urodził się 17 grudnia 1906 r. w Słubicy. Pracę nauczycielską rozpoczął w 1926 r. Od 1933 r. kierował szkołą powszechną w Słomczynie, również przez okres okupacji. W latach 1954–1973 był dyrektorem Technikum i Zasadniczej Szkoły Przemysłu Papierniczego w Jeziornie, których kontynuacją jest Zespół Szkół im. W. Reymonta przy ul. Mirkowskiej 39. Piotr Szczurowski był wybitnym pedagogiem, dbającym o dobre wyniki nauczania, wychowania oraz przygotowania młodzieży do życia po ukończeniu szkoły. Sprawował też funkcję przewodniczącego komitetu budowy pomnika żołnierzy Powstania Warszawskiego w Powsinie.  Zmarł w 1975 r. Razem z żoną spoczywa na cmentarzu parafialnym w Słomczynie.
  • Na portalu w dziale Ciekawostki historyczne dodano nowy film “Trapera” o Argentynie, czyli części Jeziorny zamieszkałej przed wojną głównie przez Żydów.