Biuletyn informacyjny nr 8 – wydarzenia 2020 r. regionie

W dzisiejszym biuletynie małe resume tego, co prócz pandemii przydarzyło się w minionym roku w tych okolicach, a co związane było z historią i Urzeczem. Mamy nadzieję, że niczego nie pominęliśmy. Jutro z kolei zrobimy małe podsumowanie działalności portalowej.

 • Sprzedaż Dworu w Oborach

W pierwszych dniach stycznia upubliczniona została informacja o sprzedaży dworu w Oborach. Odzyskany w 2015 roku przez rodzinę Potulickich, która posiadała go w latach 1806-1945 zmienił właściciela. Stała się nim Fundacja Rodziny Staraków. Od tamtej pory trwają kompleksowe działania inwentaryzacyjne (architektoniczno-archeologiczne) mające na celu przyszłą rewitalizację. Odnowiony dwór ma częściowo mieć przeznaczenie publiczne.

 • Zakończenie badań archeologicznych na Urzeczu

Druga część badań dobiegła końca i w ich trakcie zlokalizowano pozostałości zaginionych średniowiecznych wsi takich jak Duda, Wola Cieciszewska czy Sosnka, a także ślady pobytu olędrów w tych stronach.

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80104%2Cmazowieckie-archeolodzy-odkryli-zaginione-sredniowieczne-wsie.html

 • Willa „Gryf” oraz „Kamilin”

W Konstancinie zakończono remonty willi. W „Gryfie” miejsce znalazła główna siedziba biblioteki, a w „Kamilinie” otwarty wreszcie punkt turystyczny oraz sala ślubów.

 • Zdjęcia

Na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego pojawiły się zdjęcia lotnicze wykonane 8 września 1944 roku przez rosyjski samolot zwiadowczy lecący wzdłuż Wisły. Na pierwszych zdjęciach widac ruiny mostu Ciszyca-Świder, Opacz, Habdzin, na kolejnych Bielawę, Papiernię, Okrzeszyn i Kępę Oborska oraz Okrzewska. A dalej ówczesną gminę Wilanow. Regionalne zdjęcia zamieściliśmy też u nas.

 • Zdjęcie Konstancji

Odnalezione zostało piękne i nieznane dotąd zdjęcie rodziny Skórzewskich wykonane około 1871 roku, na którym uwieczniona została m. in. Konstancja de domo Potulicka, której imieniem ochrzczono zakładane w 1897 r. letnisko – Konstancin.

 • Identyfikacja po latach

Zidentyfikowano pięciu obrońców Westerplatte dzięki badaniom DNA, wśród nich Władysława Okrasę ze Skolimowa.

https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/107975,Sukces-pionu-sledczego-IPN-Gdansk-i-Pomorskiego-Uniwersytetu-Medycznego-w-Szczec.html

 • 350 lat Góry Kalwarii

26 lutego minęła okrągła rocznica nadania przez króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego praw miejskich wsi Góra.

 • Księga chrztów parafii Nowa Jerozolima 1668-1700

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku wydało z tej okazji kolejną świetną publikację –  „Księgę chrztów parafii Nowa Jerozolima 1668 – 1700”.  Dotąd niedostępna szerszemu ogółowi księga zawiera tłumaczenie na polski dokonane przez Jacka Duckiego. Stanowi jedno z najważniejszych źródeł do badań nad genealogią, wiele rodzin mieszkających obecnie zarówno w Górze Kalwarii, okolicznych miejscowościach jak i w całym regionie nadwiślańskiego Urzecza, znajdzie w księdze najstarsze wpisy dotyczące ich przodków.

 • „Rocznik Nadwiślańskiego Urzecza” nr 2

Ukazał się również drugi numer wydawnictwa TONZ oddział w Czersku z ciekawymi artykułami i informacjami na temat lokalnych dziejów. W nim znalazł się między innymi kompleksowy artykuł naczelnego na temat dziejów olędrów na Urzeczu. Szczegółowe informacje o zawartości i sposobie nabycia znaleźć można tutaj. Polecamy.

 • Nagranie z Urzecza

Odnaleziony został zaginiony utwór muzyczny „Na Łużycu ślicznie grają”. Warto wysłuchać bo nie jest długi i wspaniały jest nie tylko z powodu uroku starej, trzeszczącej płyty. Wydany w roku 1947 w wytwórni płytowej Mieczysława Fogga, której katalogi i większość utworów zaginęła po jej likwidacji w roku 1951, gdy władza likwidowała własność prywatną. Kompozytorem utworu jest Władysław Kabalewski, który inspirował się melodiami z rejonów nadwiślańskich, co widać po ich tytułach: “Pola czerniakowska”, “Oberek wilanowski”, “Oberek spod Warki”. Zapis “Na Łużycu” oczywiście odnosi się do zasłyszanej nazwy regionu.

 • Wystawa o nadwiślańskim Urzeczu

W lipcu Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie otwarta została wystawa poświęcona turystyce na Mazowszu. Bardzo ważny element stanowiła część poświęcona Zamek Czersk oraz Urzeczu. Jednak dużo ważniejsza była wystawa otwarta w Państwowym Muzeum. Etnograficznym przedstawiającym Nadwiślańskie Urzecze. Niestety tuż po wzbogaceniu jej o część archeologiczną doszło do zamknięcia związanego z pandemią. Pozostaje nadzieja, iż będzie możliwość jej dalszego oglądania wiosną. Dodać należy, iż zdjęcia regionu wykonane przez kuratora wystawy wiszą od początku grudnia na ogrodzeniu willi Kamilin w parku zdrojowym.

 • Nadwiślańskie Urzecze

Odnotujmy jeszcze ważne wydarzenia związane z Urzeczem. W wybranych miejscach oglądać można było świetny film dokumentalny „Zaginione Urzecze” Adama Rogali i Wiktora Strumiłło z muzyką Kapeli ze Wsi Warszawa. Idać za ciosem zespół wydał płytę „Uwodzenie” inspirowaną regionem

Sukces odniosła też Kuchnia Urzecza – miętus duszony z Urzecza wygrał ogólnopolski konkurs przepisów kulinarnych “Polska Wieś Smakuje” organizowany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. W kategorii “Zupy” urzecka “śliwianka” otarła się o podium zajmując 4 miejsce.

 • Sprzątanie cmentarza

TONZ zorganizowało także sprzątanie cmentarza ewangelickiego w Górze Kalwarii, który przez lata był zapomniany i znajdował się opłakanym stanie. Działania prowadzono kilkukrotnie i włączył się w nie szereg osób.

 • Wydarzenia online

Odnotujmy, iż z powodu pandemii większość wydarzeń takich jak “Flis Festiwal”, “Dni Konstancina” czy “Otwarte ogrody” miały miejsce online