Biuletyn informacyjny nr 9 – podsumowanie roku

Zgodnie z zapowiedzią tym razem podsumowanie tego co działo się na portalu przez ostatni rok.

Najpopularniejsze zdjęcie na facebooku w 2020 roku. Kabaty, 1921 r., okolice skrzyżowania Relaksowej, Wąwozowej i Rosoła. Zbiory APW.

Na naszej działalności okołoportalowej także odcisnęła się pandemia. Działalność Konstancińskiego Klubu Historycznego została zawieszona po odbyciu ledwie 3 spotkań. Wzięliśmy za to udział we Flis Festiwal 2020, który odbył się w formie online, prezentując materiały o flisakach i orylach oraz biorąc udział w nagraniu materiału filmowego. Staliśmy się także partnerem wydania „Roczników nadwiślańskiego Urzecza”, gdzie znalazło się nasze logo i braliśmy udział w jego dystrybucji.

Z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej udało się złożyć kwiaty w Mirkowie, gdzie jak odkrył Witek Rawski krzyż ustawiono w 1937 r. by ją upamiętnić. A jesienią udało się wreszcie umieścić we współpracy z harcerzami i uczniami tutejszych szkół tablicę informacyjną na cmentarzu wojennym w Maryninie, o czym pisała lokalna prasa. Harcerze z Uroczyska Konstancin objęli opiekę nad cmentarzem.

I jak ujawniliśmy ostatnio, rok minął nam pracowicie, bowiem korzystając z poluzowania obostrzeń pandemicznych spędziliśmy go w archiwach, dzięki czemu udało się przygotować książkę „Dzieje żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina od XVII w. do 1941 r.”. Ukaże się ona niebawem pod patronatem Muzeum Polin wydana przez Konstanciński Dom Kultury.

A jeśli chodzi o portal….

W tle wiatrak w Powsinku, początek XX wieku. Zbiory rodzinne M. Piekarskiej.

W kwietniu przebudowaliśmy strukturę nawigacyjną, wprowadzono nowe kategorie, ułożono także teksty z podziałem na epoki historyczne. Zmiany opisano tutaj

https://okolicekonstancina.pl/2020/04/22/zmiany-zmiany-zmiany/

w ślad za tym nastąpiło przedstawienie autorów tekstów – pojawił się dział „Autorzy”. Dołączyły nowe osoby publikujące teksty – Katarzyna Kowalik, Zdzisław Skrok. Chętnych oczywiście zapraszamy do współpracy.

W czerwcu zaczęły się pojawiać Biuletyny Informacyjne podsumowujące wydarzenia każdego miesiąca. Dostępne są w dziale Newsy. Wymieniane są wydarzenia minionych 30 dni, a także co wydarzyło się na FB i co zmieniono na portalu. W dziale „Galeria” były częste aktualizacje, pojawiła się galeria Jeziorki czy Wiatraków z Urzecza.

Kapliczka w Powsinie na początku XX wieku. Zbiory APW.

W trakcie pandemii krótkie filmy prezentujące historyczne ciekawostki nagrywać zaczął Wojciech Guszkowski, nauczyciel historii i prowadzący Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny „Traper”. Zamieszczamy je na portalu w dziale „Ciekawostki historyczne”.

Wrócił także Podcast, czyli dźwiękowe nagrania naszych artykułów. Pod koniec roku dodaliśmy dział Muzyka, w którym już wkrótce pojawi się wiele ciekawych rzeczy.

W trakcie minionego roku we współpracy z wieloma osobami udało się zidentyfikować sporo miejsc wykonania zdjęć w naszych okolicach, pochodzących głównie ze zbiorów APW i wykonanych przez legendę polskiej fotografii – Henryka Poddębskiego. Stanowią jako ilustrację do tekstu.

Leśniczówka w lesie Kabackim nieopodal Powsina. Zbiory APW.

Na zakończenie niewielka garść statystyk, bo choć nie monetyzujemy naszej działalności w żaden sposób, niektórzy mnie pytają ile osób nas czyta. Zgodnie z niepełnymi statystykami google analytics odwiedziło nas 26 087 osób, które dokonały 80 493 unikalnych odsłon. Ponieważ kilka razy z różnych przyczyn te statystyki nam nie działały, wejść tych było dużo więcej. serwer twierdzi, że osób odwiedziło nas prawie dwa razy tyle i tyle razy było unikalnych kliknięć. Więc jeśli ktoś chciałby wspomóc naszą działalność i ponoszone koszty utrzymania serwera, wie już ile osób tu zagląda, a my możemy rozważyć zamieszczenie jakiejś reklamy.

Kabaty, 1928 r. Zbiory APW.

W 2020 roku pojawiło się 110 nowych tekstów na portalu – nie licząc Ciekawostek Historycznych, Podcastu czy Newsów. Jest ich tu obecnie ponad 500, więc to już taka całkiem gruba książka.

Pora więc na TOP 10 roku 2020. Galerii oczywiście nie liczymy, bo wiemy, że w obecnych czasach wszyscy kochają obrazki i wolą oglądać historyczne zdjęcia. Ale jeśli chodzi o najpopularniejsze teksty to okazały się nimi:

  1. Krzyż choleryczny w Kabatach – pierwotna publikacja 1 czerwca 2020 (autor: Jacek Latoszek)
  2. Zagadka stacji P nr 621 – pierwotna publikacja 5 listopada 2020 (autor: Paweł Komosa)
  3. II wojna światowa – lista zabitych poległych i więzionych w obozach – pierwotna publikacja 1 sierpnia 2019 (autor: Adam Zyszczyk)
  4. Najstarszy krzyż w Kabatach – pierwotna publikacja 26 czerwca 2020 (autor: Jacek Latoszek)
  5. Domy dziecka w gminie Konstancin-Jeziorna 1919-2015 – pierwotna publikacja 1 czerwca 2019 (autor: Adam Zyszczyk).
  6. Młyn w Chylicach – 1637 r. – pierwotna publikacja 16 maja 2020 (autor: Witold Rawski)
  7. Wrzesień 1939. Obrona mostu w Świdrach Małych – pierwotna publikacja 6 maja 2019 (autor: Paweł Sulich)
  8. Kępa Zawadowska – pierwotna publikacja 2 stycznia 2020 (autor: Paweł Komosa)
  9. Willa Granke w Skolimowie – pierwotna publikacja 31 lipca 2020 (autor: Adam Zyszczyk)
  10. Kapliczka w Moczydłowie – pierwotna publikacja 2 luty 2013 (autor: Paweł Komosa)

Jak widać prawie połowa to teksty opublikowane kilka lat temu i o ile niektóre z nich przypominaliśmy, popularność części jest dla nas zagadką, której wyjaśnienie kryje się przepastnych odmętach internetu, gdzie ktoś je podlinkował. Inne jak kapliczka w Moczydłowie czytane były z powodu wracającego tematu budowy obwodnicy Konstancina.

Oczywiście powyższe jest zasługą osób nas odwiedzających, z tego miejsca pragnę po raz kolejny podziękować wszystkim naszym czytelnikom, bo to dzięki wam nasza praca ma sens. I oczywiście wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie portalu, zwłaszcza autorom. 

Do czego raz jeszcze zapraszam chętnych i do zobaczenia w przyszłym roku.