Zmiany, zmiany, zmiany…

Lepsze jak wiadomo jest wrogiem dobrego, ale w naszym wypadku uznaliśmy, iż zmiany muszą nastąpić. Portal istnieje ponad rok, może to i okres krótki, lecz jak widać wiele się w tym czasie wydarzyło, a gdyby rok temu ktoś powiedział nam, w jakich czasach przyjdzie nam żyć, ciężko byłoby każdemu z nas w to uwierzyć. W naszym wypadku po roku funkcjonowania zapewne wiele osób nie pamięta, że kiedyś były trzy blogi, kilku autorów, stąd dotychczasowy podział na kategorie i działy stał się mocno nieczytelny. Postanowiliśmy więc trochę posprzątać.

Przez ostatni rok sporadycznie dokonywano niewielkich poprawek, a także optymalizowano kod. Ale przede wszystkich w ostatnich dniach pojawiła się popularna kłódeczka, jak łatwo sprawdzić i zobaczyć, nasz portal jest teraz certyfikowany i bezpieczny. Jednak najwięcej pracy włożyliśmy w porządki i mamy nadzieję, że teraz każdemu będzie łatwiej poruszać się w gąszczu około 450 artykułów dostępnych na portalu (nie liczyliśmy dokładnie, ale coś koło tego).  O kilku zmianach już informowaliśmy, o większości nie, więc pora zebrać je wszystkie w jednym miejscu.

Po pierwsze teksty podzielono zgodnie z chronologią historyczną. Poniższy układ stanowi bazę wiedzy na temat tutejszej historii, podzieloną na okresy historyczne. Odrębną kategorię stanowi dział Rozmaitości, gdzie umieszczono teksty przekrojowe, nie dające łatwo przyporządkować się do poszczególnej epoki lub zawierające ciekawostki, a także Postacie, traktujące o mniej lub bardziej znanych ludziach, związanych z regionem. Z poziomu menu każda epoka dostępna jest w dziale “Historia”.

Kolejną pozycją w Menu jest “Zawartość”. Znaleźć tam można

Spis tekstów – zawiera listę wszystkich tekstów i artykułów znajdujących się na portalu (za wyjątkiem kategorii News).

Autorzy – lista autorów tworzących na potrzeby portalu – oraz ich tekstów.

Kategorie – podział tematyczny treści na portalu, od dnia 21 kwietnia 2020 roku przedstawia się następująco:

  • Konstancin i Skolimów – teksty traktujące o historii i wydarzeniach obu letnisk oraz późniejszych miast Skolimów-Konstancin i Konstancin-Jeziorna.
  • Jeziorna, Mirków, Papiernia – teksty traktujące o historii i wydarzeniach związanych z Jeziorną Królewską, Jeziorną Oborską oraz Mirkowem i Papiernią.
  • Nadwiślańskie Urzecze – teksty zawierające treści związane z wsiami gminnymi oraz wszystkimi miejscowościami położonymi w regionie Nadwiślańskiego Urzecza, zarówno na lewym jak i prawym brzegu Wisły.
  • Piaseczno, Chylice i okolice – teksty dotyczące miejscowości położonych poza obszarem Konstancina-Jeziorny i Urzecza, m. in. Czarnowa, Chylic, Jastrzębia, Dąbrówki itd.
  • Tygiel kultur – wyszczególniono teksty traktujące o zaginionym bogactwie kulturowym tych stron, które miał wpływ na rozwój regionu i stworzenie mikroregionu Urzecza. Znaleźć tu można m. in. olędrów, Żydów czy flisaków i orylów.
  • W czasach wojny – wszystkie artykuły dotyczące działań wojennych prowadzonych w regionie.
  • Artykuły – zebrano tu teksty mające postać artykułów, traktujących przekrojowo rozmaitą problematykę.
  • Rozmaitości – teksty na rozmaite tematy, niekoniecznie związane z historią tych stron.
  • Kroniki Kryminalne – teksty dotyczące zbrodni i przestępstw w historii regionu.

Zniknęły kategorie oznaczające dawne blogi, ale znaleźć je można teraz w Tagach, które także objęły teraz porządki, co być może niektórzy już zauważyli. Teraz są podzielone na grupy: Zdarzenia, Ludzie, Organizacje, Miejsca, Lata, Gazety. Dostępne w bocznej kolumnie, każdy może je rozwinąć i eksplorować wedle własnego uznania. Menu boczne także uległo niewielkiej zmianie. Ponadto połączyliśmy działy Publikacje i Archiwa, tworząc Archiwalia i e-publikacje. W jednym miejscu zebrano zostały teraz wszystkie dostępne ebooki oraz skany. Galerię i Multimedia pozostawiliśmy bez zmian, przypominamy, iż znajdziecie tam zdjęcia, filmy i nagrania. Co prawda portal bazuje głównie na tekstach, co jest rzadkością w tych czasach, ale dołożymy starań by aktualizować także tamtejsze dwa działy.

Mamy nadzieję, iż powyższe ułatwi teraz korzystanie z portalu i znajdowanie interesujących treści. Dalsze zmiany jeśli nastąpią, będą póki co wyłączne kosmetyczne. Zapraszamy więc do eksplorowania, w tych trudnych czasach gdy wiele osób pozostaje w domach, ma teraz możliwość zapoznania się z bogatą historią tych okolic. Obecne czasy pokazują nam również jak ważne jest pamiętanie o własnej historii, bo gdy ona przychodzi zaskakuje nas wszystkich, lecz to, co jest naszą codziennością za kilkadziesiąt lat zostanie zapomniane i będzie tylko wspomnieniem.

2013 – 2019. Tak było.