Zdjęcia pochodzą ze zbiorów rodziny Kopytów i mają ciekawą historię, bowiem znajdowały się w posiadaniu dwóch gałęzi rodziny, które przez ponad pół wieku nie miały pojęcia o wykonaniu dwóch zdjęć w tym samym dniu i miejscu. Fotografie wykonano na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku, prawdopodobnie latem 1939/42 r. Nie zachowała się informacja z jakiej okazji młodzi chłopcy ubrali się w odświętne stroje. Zdjęcia wykonano na starorzeczu we wsi Opacz, na drewniany mostku umożliwiającym przejście na drugą stronę. Bliższa identyfikacja jest obecnie niemożliwa, z uwagi na postępującą atrofię starorzecza od lat dziewięćdziesiątych XX w. uniemożliwiającą rozpoznanie miejsca i śmierć osób uwiecznionych na zdjęciu. Na fotografii znajdują się Jan Kopyt, jego brat Kazimierz Kopyt, oraz nierozpoznane osoby.
Zdjęcie ze zb. Ł. Stanaszka, przekazane w 2011 r. przez Halinę Kopyt
Pierwszy z lewej Jan Kopyt, obok Kazimierz. Prawdopodobnie po wywołaniu zdjęć bracia podzieli się dwiema fotografiami, a powyższa trafiła do Kazimierza, następnie do jego rodziny, zaś potomkowie Kazimierza przekazali ją w 2011 r. dr Łukaszowi Maurycemu Stanaszkowi, gdy ten prowadził kwerendę przed publikacją pierwszej pracy o mikroregionie Nadwiślańskiego Urzecza.
Zdjęcie ze zb. P. Komosy, archiwa rodzinne
Na fotografii ponownie pierwszy Jan, za nim Kazimierz oraz te same niezidentyfikowane osoby. Drugie zdjęcie znajdowało się w rodzinnych zbiorach potomków Jana Kopyta, o fakcie iż wykonano fotografie w tym samym dniu, posiadacz zdjęcia dowiedział się podczas spotkania z dr Ł. Stanaszkiem. Wówczas okazało się, że obaj bracia podzielili się wykonanymi zdjęciami, o czym wiedza nie została przekazana założonym później przez nich rodzinom, lub zanikła.
Jan i Kazimierz całe swe życie spędzili w Opaczy, Jan był dziadkiem Pawła Komosy. Nie wiadomo czy inni uwiecznieni, także otrzymali własne zdjęcia.
Kazimierz oraz matka obu braci Józefa z Bieleckich występują na innym zdjęciu wykonanym w Opaczy.
Zdjęcie ze zb. Ł. Stanaszka, przekazane w 2011 r. przez Halinę Kopyt, publikacja w pracy Ł. Stanaszka „Na Łużycu”, Czersk 2012 r.
Zdjęcie wykonano zapewne w latach czterdziestych w tle nieistniejący dom w siedlisku Kopytów we wsi Opacz, wybudowanym po uwłaszczeniu rodziny w 1867 r. Dom przetrwał sto lat, następnie został rozebrany, w celu wybudowania w tym miejscu nowego. Kazimierz chwali się rybą złowioną w starorzeczu na wprost siedliska.
Jeśli ktoś rozpoznaje kogoś na powyższych zdjęciach, lub może podzielić się jakimś wspomnieniem z nimi związanym, prosimy o wpis w komentarzu lub na facebooku lub nadesłanie wiadomości na maila archiwa@okolicekonstancina.pl

Kurator Archiwum Wspomnień, oddany idei jego tworzenia i prowadzenia..
Świetny artykuł. W czasie poszukiwania w internecie informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Po prostu super artykuł. Będę polecał to miejsce i regularnie odwiedzał, by przejrzeć nowe posty.
Dziękujemy.