Droga do Obór, 1947 r., dot. M. Chrząszczowa, zb. Fundacji Archeologia Fotografii.
Co prawda dzisiejszą notkę ilustruje widoczne powyżej zdjęcie drogi do Obór, ale pochodzi ono ze zbiorów innego archiwum. My zaś chcemy pokazać inne zdjęcie, wykonane na tej samej drodze, nieco wcześniej. Droga do Obór stanowi przedłużenie ulicy Od Lasu, jednak wytyczono ją jako prowadzącą do dworu w Oborach. Wedle najstarszych zachowanych planów istniała już w XVII w., prowadząc od traktu wiodącego z Warszawy do Czerska. Ale dziś nie o drodze, a charakterystycznych wierzbach, widocznych przy tej drodze.
Zdjęcie przedstawia rodzinę Krajewskich w latach 30-tych XX wieku na wspomnianej drodze prowadzącej do dworu w Oborach, pozyskano je w 2014 r. Pochodzi ze zbiorów A. Zyszczyka.
Widniejąca na nim wierzba przywołuje szereg wspomnień, była dość charakterystyczna i przetrwała aż do XXI w. Na zdjęciu z 2005 r. prezentowała się jak poniżej.
Niestety z uwagi na swój stan około 2010 r. wierzby doczekały się karczunku i aleję wierzbową wycięto, choć była niezwykle malownicza. Warto wiedzieć, iż słynny plakat „chopinowski” Tadeusza Trepkowskiego z 1954 r. (poniżej: z kolekcji Piotra Dąbrowskiego) powstał ponoć właśnie pod wpływem spaceru nieistniejącą już aleją wierzbową, prowadzącą z Domu Literatów w Oborach do Konstancina. A wyglądała ona wówczas jak na pierwszym prezentowanym dzisiaj zdjęciu.
Jeśli ktoś może uzupełnić powyższe informacje, lub może podzielić się jakimś wspomnieniem z nimi związanym, bądź posiada inne dokumenty czy wspomnienia, którymi może się podzielić, prosimy o wpis w komentarzu lub na facebooku lub nadesłanie wiadomości na maila archiwa@okolicekonstancina.pl

Kurator Archiwum Wspomnień, oddany idei jego tworzenia i prowadzenia..