Biuletyn informacyjny nr 7

W listopadzie pandemia walnie przyczyniła się do ograniczenia wszelkiego rodzaju aktywności. Miało to wpływ również na tegoroczne obchody święta niepodległości. W tym roku w Konstancinie-Jeziornie nie odbył się doroczny bieg, a koncert patriotycznych pieśni odtwarzano on-line. Złożono kwiaty przy kamieniu w Jeziornie upamiętniającym walki niepodległościowe lat 1918-21.

  • wyraźnie sytuacja pandemiczna sprawiła, iż z pamięci władz i lokalnych towarzystw umknęła 95 rocznica śmierci Stefana Żeromskiego. Upamiętniła ją jedynie delegacja Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie, która złożyła wiązankę kwiatów oraz zapaliła znicze na Grobie Patrona szkoły. Reprezentowali ją Anna Wożniak i Wojciech Guszkowski – nauczyciele historii. Kwiaty ufundowała Rada Rodziców.

  • na portalu pojawił się kolejny odcinek “Ciekawostek historycznych” nagrywanych przez UKST Traper, znajdujący się poniżej. Ponadto zmieniono nieco strukturę dotychczas opublikowanych odcinków, umożliwiając do nich łatwiejszy dostęp i skracając czas wczytywania. Dostępne są teraz jako kategoria “Ciekawostki historyczne”

  • z czwartym sezonem wrócił Podcast “Historia okolic Konstancina-Jeziorny”. To nagrywane od 2013 roku z przerwami przez Bartka Biedrzyckiego audycje audio, umożliwiające odsłuchanie ciekawych artykułów z portalu. Z tej okazji również nieco przebudowano strukturę portalu i wszystkie dostępne są w teraz jako kategoria “Podcast”. Najnowszy odcinek dotyczy tutejszych olędrów.
  • na koniec smutna wiadomośc. 25 listopada zmarł prof. Tadeusz Rawski, mieszkaniec Skolimowa, jeden z ostatnich przedstawicieli generacji wybitnych powojennych historyków, którego prace doskonale znane są miłośnikom historii wojskowości