Biuletyn informacyjny nr 10

W styczniu nieco się zadziało.

  • 25 stycznia minęła 80 rocznica likwidacji getta w Jeziornie i wywiezienia tutejszych Żydów do Warszawy oraz kresu tutejszej społeczności. Pandemia uniemożliwiła zorganizowanie obchodów, więc uczyniliśmy to wirtualnie. Na portalu pojawiły się nowe artykuły, o likwidacji tutejszych gett, o cadyku z Góry Kalwarii i o żydowskiej społeczności Urzecza. W mediach społecznościowych zamieściliśmy także wiele informacji, upamiętniających tamto wydarzenie. Witold Rawski wystąpił w radiu wspominając tamte dni, zapis audycji można znaleźć poniżej. 
  • Konstanciński Dom Kultury zapowiedział wydanie książki “Sztetl Jeziorna. Dzieje żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina od XVII w. do 1941 r.” autorstwa Pawła Komosy, Witolda Rawskiego i Adama Zyszczyka – czyli redakcji niniejszego portalu. Jest to pierwsze historyczne ujęcie dziejów tutejszych Żydów i opowieść o przedwojennej Jeziornie. O książce będziemy jeszcze pisać niebawem wydana zostanie niedługo.
  • Hafciarstwo z nadwiślańskiego Urzecza zostało wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa – przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Na liście znajduje się m.in. szopkarstwo krakowskie, pochód Lajkonika, procesja Bożego Ciała w Łowiczu, tradycje wytwarzania koronki koniakowskiej czy Barbórka górników węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Haftowi poświęcimy niebawem oddzielny artykuł.

  • 23 stycznia minęła 158 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. W ograniczonej liczbie z uwagi na obostrzenia pandemiczne upamiętniono powyższe zapalając wraz z uczniami z UKST Traper oraz harcerzami znicze przy pomniku poległych w Goździach oraz na grobie Ignacego Robaka, 18-letniego śmiertelnie rannego pod Chojnowem.
  • założony też został profil instagramowy portalu. Ale o tym na razie wiedzą tylko ci, którzy doczytali do tego miejsca. Zdjęcia już się tam pojawiają, można więc zaglądać https://www.instagram.com/okolicekonstancina/