Biuletyn informacyjny nr 11

Pora na kolejne comiesięczne podsumowanie wydarzeń związanych z historią tych okolic. Po latach ktoś zapewne odnotuje, iż był to czas kolejnej zwiększonej liczby zachorowań, na razie jednak to teraźniejszość, my zajmijmy się przeszłością. 

  • Zaczniemy od zaległej informacji. 22 stycznia ścisłe centrum Piaseczna wpisane zostało do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Znalazł się tam historyczny układ urbanistyczny z widocznym na poniższym planie z 1803 r. rynkiem i kościołem, gdzie usytuowany jest także wybudowany w XIX wieku ratusz zwieńczony słynnym półksiężycem.
  • W Konstancinie po raz 11 lat odbyły się Imieniny Konstancji, organizowane na cześć hrabiny Konstancji Potulickiej-Skórzewskiej, matki założyciela Konstancina, hrabiego Witolda Skórzewskiego, który ponad 120 lat temu nazwał letnisko na jej cześć. Tym razem świętowano całkowicie wirtualnie. Z tej okazji redaktor naczelny naszego portalu historycznego dla Konstancińskiego Domu Kultury, organizującego obchody, przybliżył postać hrabiny i podzielił się ciekawostkami i mało znanymi fakty z jej życia.
  • Góra Kalwaria z kolei obchodziła 26 lutego 351. rocznicę nadania przez króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego praw miejskich. My jednak wspominaliśmy Żydów z tego miasta, czyli Ger, bowiem 25 lutego minęła 80 rocznica likwidacji getta w tej miejscowości, o czym napisał dr Piotr Rytko.

  • Zakończono przebudowę szkoły w Kępie Okrzewskiej, podkreślając olęderski charakter tego miejsca na Urzeczu. Niepozorny i zaniedbany dawny budynek szkolny, powstały w dwudziestoleciu, został przekształcony w obiekt posiadający dwuspadowy dach kryty gontem, pionowe odeskowanie i podcień, przez co odwołano się do tradycji tego miejsca. Szkoła choć kilkukrotnie przenoszona, założona została w 1773 roku wraz z przybyciem pierwszych osadników olęderskich na teren obecnej gminy Konstancin-Jeziorna, od 1867 roku stanowiła szkołę powszechną gminy Jeziorna, w której uczyły się zarówno dzieci polskie jak i potomków osadników olęderskich. Choć rzecz jasna budynku o takim kształcie nigdy w tych stronach raczej nie było, zawiera on wszystkie elementy przypominające o dawnych mieszkańcach tych stron. Rzecz jasna realizacja wzbudziła wiele dyskusji, które prześledzić można na naszej stronie profilowej.

  • Nasze testy pojawiły się także na papierze, można poczytać je w Biuletynie Informacyjnym Gminy Konstancin-Jeziorna. Nowy numer znaleźć za darmo w Urzędzie Miasta i Gminy, Bibliotece Publicznej i jej filiach, przychodniach zdrowia, Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz Konstancińskim Domu Kultury oraz części skrzynek pocztowych.

  • Ponadto założyliśmy sobie instagrama – https://www.instagram.com/okolicekonstancina/. Zamieszczamy tam materiały o nieco innym charakterze niż na naszym facebooku i portalu. Na przykład zdjęcie sanek wykonanych przez kowala z Jeziorny Królewskiej po II wojnie światowej, które służą już trzeciemu pokoleniu rodziny redaktora naczelnego i wciąż się nie popsuły.

  • i wreszcie podcast, dotąd publikowany we współpracy z portalem konstancin.com, stał się podcastem naszego portalu. Niby mała zmiana, której nikt nie zauważył poza dwiema osobami, a cieszy.