Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy wyklętych”, 2021 r.

1 marca 2021 roku, delegacja nauczycieli i uczniów z naszej szkoły, złożyła wiązankę kwiatów oraz zapaliła znicze na grobie Henryka Stokowskiego pseudonim „Jaskółka”, zamordowanego przez UB w Konstancinie-Jeziornie. Grób „Jaskółki” znajduje się na cmentarzu parafialnym w Skolimowie.


Wiązankę kwiatów złożyliśmy również, przed willą Biały Dworek, przy tablicy poświęconej żołnierzom AK Batalionu „Krawiec”, NSZ Batalionu „Mączyński” oraz innym ofiarom reżimu komunistycznego, w tym Henrykowi Stokowskiemu ps. „Jaskółka”, więzionym w budynku przy ul. Wierzejewskiego 9.

W skład naszej delegacji weszli: p. Wojciech Guszkowski, p. Anna Woźniak – nauczyciele historii oraz uczniowie: Agata Kraśnicka, Oliwia Bąk, Piotr Doroszuk, Adam Lempkowski.

W tym roku z uwagi na epidemię koronawirusa, nasz uroczysty apel odbył się online. Uczniowie pod kierunkiem Wojciecha Guszkowskiego przygotowali film: Inka – Apel Pamięci 2021. Film przedstawia najważniejsze fakty z życia Inki oraz wiersze i piosenki recytowane i śpiewane przez uczniów. Był on prezentowany w klasach IV – VIII.

Przypominamy, iż na portalu znaleźć można kilka artykułów dotyczących zarówno żołnierzy wyklętych związanych z tymi okolicami, jak również żołnierzy AK, którzy po wojnie ucierpieli z rąk funkcjonariuszy MBP. 

  • Żołnierz wyklęty – o Włodzimierzu “Barrym” Kozakiewiczu
  • W małym dworku – o prześladowaniach Barbary Zugajewicz-Kulińskiej na posterunku MBP w Konstancinie
  • Inka – o podobieństwach powojennych losów Danuty Siedzikówny z losem p. Barbary Zugajewicz-Kulińskiej
  • Sprawa Jaskółki – o śmierci Henryka Stokowskiego na posterunku MBP w Konstancinie
  • Moje wspomnienia – ebook zawierający wywiady z p. Barbarą Zugajewicz-Kulińską przeprowadzony przez Kamila Myszyńskiego