Biuletyn informacyjny nr 44

Listopad wyglądał następująco:

Obchody Święta Niepodległości

W okolicznych gminach odbyły się obchody Święta Niepodległości.

Spotkanie historia tężni

23 listopada w ramach spotkań z historią przedstawiono okoliczności powstania tężni solankowej w Konstancinie.

ZAIKS
Około 1974-1975 roku na dużej działce stanowiącej ogród willi As e Konstaninie stanął ciekawy piętrowy budynek zaprojektowany przez architekta Tadeusza Iskierkę. Przez wile lat służył on za Dom Pracy Twórczej Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. W swoich progach gościł wielu wybitnych twórców. W internecie krążą  konstancińskie zdjęcia Zdzisława Beksińskiego, Tadeusza Różewicza czy reżysera Krzysztofa Gradowskiego, ale to tylko promil tych którzy się przewinęli przez ten obiekt. Na obiady do ZAiKSu przychodziła m.in. mieszkająca po sąsiedzku Monika Żeromska. Niestety, od kilku miesięcy Dom Pracy Twórczej jest nieczynny. Jak możemy przeczytać na stronie ZAiKS : “W trosce o bezpieczeństwo i komfort odwiedzających Dom Pracy Twórczej w Konstancinie, biorąc pod uwagę zły stan techniczny obiektu, władze Stowarzyszenia podjęły decyzję o czasowym zamknięciu ośrodka. Jednocześnie zlecono ocenę możliwości przeprowadzenia ewentualnej przebudowy lub rozbudowy obiektów należących do DPT w Konstancinie. Decyzje o ostatecznym kształcie zmian zapadną między innymi po gruntownych konsultacjach z konserwatorem zabytków. Pragniemy, aby dzięki modernizacji, Dom Pracy Twórczej w Konstancinie zyskał nowy wymiar i mógł nadal służyć Stowarzyszeniu, jego członkom i polskiej kulturze.”
Nie wiadomo, czy uda się utrzymać w/w Dom, bo po zamknięciu Domu Pracy Twórczej w Oborach to jedyny taki obiekt na terenie naszej gminy. Mozaika na konstancińskim Domu Pracy Twórczej im. Karola Małcużyńskiego należącego do Stowarzyszenia ZAiKS (ul. Sobieskiego 21). Zdjęcie pochodzi z bloga oczekując.pl na którym znajduje się większa fotorelacja z wizyty w tym domu.
 
Konstancińskie Zaduszki

Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Konstanciński Dom Kultury zapraszają w poniedziałek zorganizowały w dniu 6 listopada spotkanie poświęcone nieżyjącym i zasłużonym dla naszego miasta jego mieszkańcom.

Wpisanie mozaiki do rejestru zabytków

Prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, wpisał do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego dekorację ceramiczną autorstwa Krzysztofa Henisza wykonaną w 1964 r. Umieszczona jest na elewacji nieczynnej stacji transformatorowej w Konstancinie-Jeziornie przy ulicy Wierzejewskiego 12a. Postępowanie w tej sprawie wszczęto z urzędu.
Autor dekoracji ceramicznej Krzysztof Henisz (1914-1978) był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, mieszkał w Konstancinie. Wpisana do rejestru dekoracja powstała w 1964 r., została zrealizowana na zamówienie prof. Mariana Weissa, wybitnego ortopedy, pełniącego funkcję dyrektora Stołecznego Centrum Rehabilitacyjnego STOCER w Konstancinie. Kompozycja została wykonana w technice ceramicznej i wypalona najpewniej w podkrakowskiej Spółdzielni Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego Kamionka. Całe przedstawienie złożone jest z 16 modułów – prostokątnych ceramicznych płyt. Przedstawia sylwetkę ze wspartą o jej lewy bok kulą ortopedyczną i prawą ręką wyciągniętą w górę, w stronę dysku słonecznego. Dekoracja architektoniczna jest zachowanym reliktem związanym z historią zespołu Stołecznego Centrum Rehabilitacji STOCER, który stał się jednym z wiodących tego typu ośrodków na świecie. Centrum Rehabilitacji pomimo przekształceń zachowało ciągłość historyczną i kontynuację misji do dnia dzisiejszego (obecnie to Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o.).
Misterium
W tym roku nasze Misterium zostało wyróżnione przez Narodowy Instytut Dziedzictwa wpisem do Krajowego Rejestru Dobrych Praktyk w Ochronie Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Według konwencji UNESCO “niematerialne dziedzictwo kulturowe oznacza praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedzę i umiejętności – jak również związane z nimi instrumenty, przedmioty, artefakty i przestrzeń kulturową – które wspólnoty, grupy i, w niektórych przypadkach, jednostki uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego.
To niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie, jest stale odtwarzane przez wspólnoty i grupy w relacji z ich otoczeniem, oddziaływaniem przyrody i ich historią oraz zapewnia im poczucie tożsamości i ciągłości, przyczyniając się w ten sposób do wzrostu poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz ludzkiej kreatywności.”
Tworzone od 2009 r. Misterium jak najbardziej wpisuje się w cytowaną powyżej definicję.
 
Zapowiedź
Pomimo, że to dopiero wydruk próbny, pojawił się dreszczyk emocji/.
Premiera kolejnej księgi z serii Najstarszych Ksiąg Metrykalnych Ziemi Czerskiej zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy historii i genealogii z pewnością nie będą zawiedzeni.
Tym razem Jacek Ducki przetłumaczył najstarsze metryki parafii Glinianka, a ja wraz Łukasz Maurycy Stanaszek reprezentując Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku mieliśmy wielką przyjemność redagowania kolejnej publikacji historycznej. Wydanie tej cennej pozycji nie byłoby możliwe bez wielkiego wsparcia Anna Bielicka Dyrektor Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku, która to instytucja jest wydawcą księgi.
Z niecierpliwością czekamy na premierę.
Spacer
4 listopada odbył się kolejny spacer organizowany przy współudziale Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku, prowadzony przez Piotra Rytko.