Biuletyn informacyjny nr 57

Wyjątkowo grudzień obrodził taką ilością wydarzeń, że zasługują na odrębne podsumowanie, a nie tradycyjne upychanie wśród informacji o najważniejszych zdarzeniach roku. 

  • Jubileusz XXX-lecia Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku

5 grudnia w Górze Kalwarii miały miejsce obchody 30-lecia Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku zwieńczyła wczoraj wieczorem uroczystość w Ośrodek Kultury Góra Kalwaria. 
Wyrazy uznania przekazywano Barbarze Jabłońskiej, która była pierwszym prezesem i pełniła tę funkcję przez prawie 25 lat. Z kolei dr Piotr Rytko dziękował swoim współpracownikom oraz wszystkim, którzy wspierają Towarzystwo, m.in. gminie Góra Kalwaria. Przedstawił gościom działalność minionych 30 lat, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń od 2010 roku.  Gromadzenie archiwaliów, ochrona zabytków, organizowane prelekcje, wystawy, żywe lekcje historii i publikacje.


Sympatycy organizacji mogli podczas uroczystości obejrzeć część jej eksponatów, posłuchać pięknego śpiewu pochodzącej z Czerska Edyty Wiśniewskiej-Bolek, obejrzeć prezentacje o dawnych mieszkańcach Czerska i o regionie Urzecza przygotowane przez członków oddziału Patryka Zduńczyka i dra Łukasza Stanaszka  oraz posmakować wielkiego urodzinowego tortu. Było wielu gości z okolicznych Towarzystw i ośrodków kultury.

  • Tożsamość nadwiślańskiego Urzecza – wykład

Skoro już przy Urzeczu to warto posłuchać wykładu, który dr Stanaszek wygłaszał podczas konferencji 26 października w Otrębusach, a którego zapis pojawił się właśnie w internecie.

  • Wystawa zbiorów Muzeum Wycinanki we Francji

3 grudnia w podparyskim Ville de Saint-Germain-en-Laye otwarta została wystawa polskiej wycinanki ze zbiorów Muzeum Wycinanki z Konstancina. Delegacja z tutejszego muzeum oraz gminy prezentowała filmy poświęcone historii wycinanki i Papierni w Mirkowie, przeprowadzono warsztaty wycinankowe dla dzieci i dorosłych. I oczywiście na miejscu można oglądać bogate zbiory.

  • Kolędnicy i Kowale III

W dniach 7-12 grudnia odbył się trzeci przegląd filmów etnograficznych w Muzeum Wycinanki, prezentujących ludowe rzemiosło (zarejestrowanych przez minione kilkadziesiąt lat) oraz zwyczaje karnawałowe. Szczegółowo o festiwalu oraz jego programie można przeczytać TUTAJ.

  • Spotkanie klubu historycznego

Za nami ostatni w tym roku Klub Historyczny (63), który miał miejsce 9 grudnia. Dwugodzinna fantastyczna pogadanka Kawalera Konwentu Żmija Jacek Latoszek o historii Kabat. Pełna sala (były miejsca stojące). Na koniec aplauz dla gościa Klubu.

  • Artykuł o zwyczajach świątecznych na Urzeczu

Ukazał się nowy numer gminnego Biuletynu Konstancina-Jeziorny, a w nim opublikowany został tekst Pawła Komosy o świątecznych zwyczajach w regionie. Numer dostępny jest w darmowej dystrybucji na terenie gminy, lub w postaci pliku PDF pod tym adresem,

  • Zmiany na portalu

I na zakończenie – jak widać portal przeszedł zmianę wyglądu, zapewne jeszcze nie ostateczną, bo trwają dalsze prace edytorskie. Ponadto udało się przywrócić dostęp do facebooka, co umożliwia informacje o aktualizacjach. Szerzej opisano to w tekście Stan zmian…

I to już wszystko, pod koniec miesiąca ukażą się tradycyjnie jeszcze dwa podsumowania – wydarzeń roku 2024 oraz portalu.