Biuletyn informacyjny nr 61

Luty już za nami, warto więc podsumować wydarzenia miesiąca związane z dziedzictwem, historią i tradycją regionu, które udało nam się odnotować:

  • Zabytki

Właściwie jeszcze w  dniu 31 stycznia Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o dokonaniu wpisu do rejestru zabytków na terenie Papierni, tzw. osadników. Z uwagi na niezwykle precyzyjny opis przedmiotu dokonania wpisu warto powtórzyć go poniżej:

„Dwa osadniki, tzw. stożki Arledter’a z 1941 r., stanowiące element ciągu technologicznego dawnej Mirkowskiej Fabryki Papieru, położone przy ul. Mirkowskiej 45 w Konstancinie-Jeziornie zostały wpisane do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. Znajdujące się w południowo-wschodniej części zakładu osadniki wykonane zostały w konstrukcji żelbetowej z wypełnieniem z cegły silikatowej, w górnej części w konstrukcji drewnianej. Obiekty stanowiły element ciągu technologicznego dawnej Mirkowskiej Fabryki Papieru. (…)Po wybuchu II wojny światowej surowce i wyroby fabryki zostały przewiezione do Piaseczna, fabryka została przejęta w zarząd niemiecki, kontynuując produkcję. W czasie wojny inwestycje w znacznym stopniu ograniczono. W tym czasie przebudowano magazyn celulozy (1940) oraz wybudowano 2 żelbetowe stożki Arledter’a (1941) służące do wyławiania włókien i oczyszczania wody odciekowej. Zabudowa papierni przetrwała działania wojenne bez większych uszkodzeń. Zachowane na terenie dawnej papierni osadniki stanowią ostatnie przykłady urządzeń do oczyszczania wód odciekowych, dokumentując istotny element produkcji pozwalający na podniesienie ekonomii zakładu oraz ograniczenie zanieczyszczenia okolicznych wód. Wartość naukowa przedmiotowych budynków wynika z ich warstwy materialnej, m.in. technologii wykonania, użytych materiałów budowlanych i ich opracowania, które cechuje architekturę przemysłową I połowy XX w. Przedmiotowe osadniki stanowią również istotne źródło wiedzy na temat dziejów papiernictwa, w tym historii Mirkowskiej Fabryki Papieru, a także procesów związanych z systemem oczyszczania wody w zakładach produkujących papier oraz specyfiki związanych z tym ciągów technologicznych.”

Fot. P. Suder

Niestety nikłe są raczej szanse na ocalenie mostu kolejowego Góra Kalwaria-Glinki, który mimo wpisania do ewidencji zabytków, nie został wpisany do rejestru. W tym miesiącu opublikowaliśmy artykuł dra Piotra Rytki o moście – jego dziejach i obecnej sytuacji. Warto się z nim zapoznać – TUTAJ.


Spotkania

  • Spotkanie Klubu Historycznego

Za nami kolejne spotkanie Klubu Historycznego – już 56. Tym razem zapuściliśmy się na wschodnie kresy Księstwa Czerskiego. Na ziemie garwolińskie. Po zawiłych ścieżkach historii Garwolina oprowadzał  Krzysztof Kot.

  • Imieniny Konstancji
Tegoroczne spotkanie historyczne podczas tradycyjnych obchodów Imienin Konstancji, na pamiątkę „matki chrzestnej” Konstancina, odbyło się na temat „Moda damska drugiej połowy XIX wieku”. Wykład w Konstancińskim Dom Kultury „Hugonówka” z okazji imienin Konstancji prowadziła historyk sztuki, animatorka kultury i konsultantka wizerunku Agnieszka Jelonkiewicz gość spotkania. Wykład „ubarwiła” w stroju z epoki Ewa Kacprowicz. Spotkanie prowadziła Hanna Kaniasta.
Fot. KDK

  • Odejścia

W wieku 84 lat zmarł Ignacy Gołębiowski, były burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna i wieloletni samorządowiec. Związany z tymi terenami od urodzenia, należał do czwartego pokolenia w rodzinie związanym z Papiernią. Przypomnieliśmy jego sylwetkę i reportaż o rodzinie powstały 55 lat temu dla „Stolicy”.


  • Góra Wspomnień
Na koniec poinformujmy o ważnym wyróżnieniu, jakie otrzymał projekt Góra Wspomnień, któremu od początku kibicujemy. Centrum Archiwistyki Społecznej w ramach uruchomionego niedawno programu „Pamięciownik”, mającemu na celu rozwój archiwistyki społecznej dokonało wyboru pierwszych 5 miejscowości, gdzie realizowany będzie program rozwoju nowego archiwum społecznego, mobilna wystawa i program działań towarzyszących. Jedną z wybranych jest Ośrodek Kultury Góra Kalwaria realizujący program Góra Wspomnień. https://www.facebook.com/gora.wspomnien/
 W każdej z miejscowości wystawy powstaną w ten sam sposób – dzięki przyniesionym przez mieszkańców i mieszkanki zdjęciom i opowieściom – ale jednocześnie każda będzie zupełnie inna, opowiadająca unikatowe historie lokalnych społeczności.
Archiwum Góra Wspomnień Obecna ulica Piłsudskiego. Na zdjęciu Stryjek Stanisława Szymańskiego pcha żelazny wózek, którym rozwożono oranżadę i piwo. Zb. Alicji Szymańskiej
 
Gratulujemy! Nie ukrywamy, iż powoli na naszym portalu także wdrażamy uruchomienie Archiwum Społecznego, ale jego oficjalne uruchomienie nastąpi dopiero w marcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *