Premiera “Sztetl Jeziorna”

Miniony weekend obfitował w premiery na Urzeczu, w piątek pojawił się nowy Rocznik Nadwiślańskiego Urzecza, w sobotę “Fotoplastykon Otwocki”. O tych premierach napiszemy niebawem oddzielnie, jednak na razie skupmy się na innej premierze, bowiem w niedzielę wreszcie ukazało się odwlekane wydanie książki pt. „Sztetl Jeziorna. Dzieje żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina od XVII wieku do 1941 roku”, autorstwa Pawła Komosy, Witolda Rawskiego i Adama Zyszczyka. Ponieważ jest to trzon autorów tworzących nasz portal z naczelnym na czele, pozwolimy sobie w ramach wyjątkowo napisać w pierwszej kolejności o wydarzeniu z naszym udziałem.
Jednakże ponieważ nieco nieskromnie jest pisać o sobie, poniżej zamieszczamy dwie relacje sporządzone i opublikowane w mediach społecznościowych piórem innych osób. Przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oddział w Czersku, które od początku objęło nasz portal patronatem naukowym, napisali następująco:
“Sztetl Jeziorna to długo oczekiwana nie tylko przez mieszkańców Konstancina-Jeziorny publikacja przedstawiająca historię społeczności żydowskiej znad Jeziorki. Jak podkreślił na spotkaniu autorskim Witold Rawski, dzięki tej książce mieszkańcy Jeziorny, Konstancina, czy Skolimowa wyznania mojżeszowego nie będą już anonimowi, poznamy ich historie i codzienne życie. Pamięć o nich przetrwa na wieki i to dzięki owocnej współpracy trzech pasjonatów lokalnej historii. Przygotowanie książki w czasie epidemii z pewnością nie było łatwym zadaniem. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku serdecznie gratuluje świetnej książki. Jesteśmy również pod wrażeniem profesjonalnie przygotowanej przez wydawcę, czyli Konstanciński Dom Kultury “Hugonówka” premiery publikacji.
Miło było również usłyszeć ze strony autorów podziękowania za wsparcie przy tworzeniu książki skierowane do prezesów Towarzystwa dr. Piotr Rytko i dr. Łukasz Maurycy Stanaszek.”
Pięknie także napisano o wczorajszym wydarzeniu na profilu facebookowym KDK:
“Czas płynie nieubłaganie i zaciera kontury wspomnień. Rolą pokoleń jest ocalić od zapomnienia… 13.06 w KDK Hugonówka odbyła się premiera książki, która jest fantastyczną próbą realizacji tego zadania. „Sztetl Jeziorna. Dzieje żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina od XVII wieku do 1941 roku” to książka, która obala mur liczb. Nadaje cyfrom twarze i imiona. To opowieść, która do bezdusznych danych dopisuje ludzkie historie. To zapis świata, którego już nie ma; życia prawie 700 osób (w tym dzieci), które w ciągu kilku godzin w tragicznym roku 1941 po prostu zniknęły, jakby nigdy tu nie istniały. A przecież żyły z nami, choć obok nas. Przez setki lat…
W czasie premiery Autorzy – Paweł Komosa, Witold Rawski i Adam Zyszczyk – przybliżyli proces powstawania książki, opisując go jako żmudny, czasem wręcz detektywistyczny. To było jak układanie puzzli z rozsypanych historii, zapisanych w różnych zaskakujących źródłach. Zbieranych z okruchów pamięci świadków tamtych lat, przekazywanych przez pokolenia. Spotkanie z Autorami było wzruszającą, sentymentalną podróżą przez czas i przestrzeń. Wydarzenie prowadził Łukasz Gazur, w doskonały sposób inspirujący Autorów do dzielenia się swoimi przemyśleniami z procesu tworzenia książki. Całość spotkała się z ogromnym zainteresowaniem zgromadzonej publiczności, co potwierdza konieczność powstania takiej publikacji.
Premierę swoją obecnością zaszczycili panowie Ryszard Machałek – I zastępca Burmistrza oraz Dariusz Zieliński – zastępca Burmistrza, odczytany został również list Burmistrza Gminy Konstancin Jeziorna pana Kazimierza Jańczuka, składającego podziękowania na ręce Autorów, a także Dyrektor KDK Hugonówka Edyty Markiewicz–Brzozowskiej. Potwierdzona została jednocześnie informacja o planowanej tablicy upamiętniającej społeczność żydowską obecną na tych terenach. To dowód, że udaje się nam wypełnić rolę i ocalić od zapomnienia kawałek lokalnej historii.
Muzyczną oprawę podkreślającą charakter wydarzenia zapewnił duet Przemysła Skałuba (klarnet) i Robert Kuśmierski (akordeon), grający muzykę klezmerską. Książka w cenie 56 zł do kupienia w Recepcji KDK Hugonówka oraz w Punkcie Informacji Turystycznej zlokalizowanym w Willi Kamilin. Płatność kartą lub gotówką. Serdecznie polecamy.
Wydawcą książki jest Konstanciński Dom Kultury Hugonówka, patronatu udzieliło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN”
Dodać musimy, iż piękną oprawę graficzną, którą wiele osób się zachwyca, stworzyła Justyna Kosińska ze studia Temperówka.

Profesor Jacek Leociak i autorzy

Więc chyba wiecie już wszystko… Z naszej strony dziękujemy za udział, pytania (niektóre niełatwe), wspomnienia… Dochodzą nas również miłe wieści, iż książki trafią do tutejszych szkół i bibliotek, a w oparciu o nasz film prowadzone są już lekcje.
I widzimy się jesienią, podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej.