Biuletyn informacyjny nr 19

W przeciwieństwie do września, który obfitował w rozmaite wydarzenia, październik był miesiącem, w którym wiele się nie wydarzyło. 

  • 11 października po dłuugiej przerwie wrócił Konstanciński Klub Historyczny prowadzony przez Witolda Rawskiego. Tym razem mowa była  o konstanciniankach XX wieku: Zofii Zdziarskiej, Marii Steckiewicz, Irenie i Annie Nelken, Barbarze Matys-Wysiadeckiej, Barbarze Rewkiewicz, Zofii Kuratowskiej, Wandzie Pawlickiej, Marii Straszewskiej, Marii Emeryk-Leśniak, Katarzynie Witwickiej. Było też słów kilka o panach: Cezarym Ponikowskim, Kazimierzu Kuratowskim, Józefie Czerwińskim, Karolu Lutostańskim, Janie Koelichenie i Bohdanie Witwickim. Sala wypełniona po brzegi – co cieszy

  • 23 października odbyło się kolejne już porządkowanie zapomnianego cmentarza ewangelickiego w Górze Kalwarii. W prace zaangażowani byli wolontariusze z Fundacja Kamienie Niepamięci. Wraz z jej Prezesem do Góry Kalwarii dotarło sześcioro uczniów ze szkoły z Książenic z gminy Grodzisk Mazowiecki. W porządkach brali udział także uczniowie szkoły podstawowej w Czersku oraz członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oddział w Czersku.  Teren cmentarza ponownie był mocno zarośnięty i trudno dostępny. Grupa wolontariuszy była niewielka, ale pełna zapału, dlatego udało się przygotować cmentarz na tyle, aby każdy bez obaw mógł na niego wejść zapalić znicz lub złożyć kwiaty. Zachęcamy do odwiedzenia tego cmentarza w najbliższe święta. Warto pamiętać, że pochowani są na nim także pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej z Góry Kalwarii. Prace miały również charakter poznawczy, dzięki uporządkowaniu grobu przy głównej alei, udało się odkryć kolejną tablicę nagrobną. Na zarośniętej i przykrytej warstwą ziemi płycie nagrobnej odkryto nazwiska Gottliba Beidemana i Karoliny Beidemann. 

  • 27 października w ramach Czytelni Polin odbyło się spotkanie online z autorami książki “Sztetl Jeziorna”, wydanej w tym roku. Spotkanie trasmitowano z “Hugonówki”. Jego zapis można obejrzeć tutaj https://www.facebook.com/polinmuseum/videos/414846046879054. Rozmowę prowadził prof. Jacek Leociak.

  • Tego samego dnia w Piasecznie wręczano Odznaki Honorowe Powiatu Piaseczyńskiego m.in. osobom zasłużonym w obszarze odkrywania i popularyzacji historii naszego regionu, ale także instytucjom działającym w tym zakresie takim jak Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej czy też Biblioteka Publiczna w Piasecznie. Odznakę Honorową otrzymała m.in. pani Małgorzata Szturomska, która na łamach Przegląd Piaseczyński prezentuje niezwykle ciekawe historie związane z Piasecznem i innymi miejscowościami z powiatu. Wyróżnienie otrzymali także Ewa i Włodzimierz Bagieńscy. Są oni niezwykle zasłużonymi badaczami zajmującymi się dziejami Piaseczna, Lesznowoli, Góry Kalwarii i okolicznych miejscowości. Artykuły ich autorstwa dotyczące historii regionu, cieszyły się przez ostatnie kilkanaście lat ogromnym zainteresowaniem mieszkańców powiatu, historyków i regionalistów. Warto wspomnieć, że niedawno ukazała się ich ostatnia książka „Słownik historyczny miejscowości gminy Góra Kalwaria”. Zapewne doczekamy się niebawem ich kolejnych publikacji.
    Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym Odznaką Honorową Powiatu Piaseczyńskiego.