Biuletyn informacyjny nr 23

Nowy rok już dawno za nami, styczeń minął, pora więc podsumować co działo się w tematach historycznych i w związku z portalem. Warto zauważyć, iż wystawa “Nad Wisłą, Na Urzeczu”, prezentowana w Konstancińskim Domu Kultury w “Hugonówce,  stanowiąca kontynuację ekspozycji prezentowanej w Państwowym Muzeum Etnograficznym, została przedłużona do 20 marca. Wystawę koniecznie należy odwiedzić. Wiecej o niej można poczytać w tym miejscu. Co poza tym?

 • 18 stycznia można było posłuchać wykładu trzech autorów książki “Sztetl Jeziorna” w ramach seminarium naukowego w Żydowskim Instytucie Historycznym. Kto stracił, może w dowolnej chwili odsłuchać naszego występu poniżej.

 • 11 stycznia odbyło się spotkanie Konstancińskiego Klubu Historycznego. Tym razem temat spotkania brzmiał:  “Lata 20., lata 30. nad Jeziorką”. Jak zachęcał prowadzący Witold Rawski: Przekazy historyczne często codzienność pomijają traktując ją jako nieistotny element życia. Wszakże po co utrwalać w pamięci coś, co wydaje się naturalne, niezmienne i powtarzalne – na tyle powtarzalne, że aż niezauważalne? To, co kiedyś uchodziło za oczywiste, dziś przybiera całkowicie odmienny charakter, stanowiąc zagadkę trudną do rozwiązania. Przyglądanie się poszczególnym przypadkom pozwala dostrzec różne aspekty dawnego życia. Co wiemy o karalności, pozwoleniach na budowę, spisach poborowych, defraudacjach, porządku i bezpieczeństwie, numeracji domów, meldunkach? A działo się w naszej gminie…. Frekwencja na spotkaniu dopisała, a jego uczestnicy otrzymali publikację “Miasto bohaterów”.

 • Inne spotkanie w dniu 20 stycznia zorganizowane zostało przez Wirtualne Muzeum Konstancina. Poświęcone było Jerzemu Zawieyskiemu (1902–1969) aktorowi, poecie, pisarzowi i dramaturgowi a także społecznikowi i politykowi. Mieszkał w Konstancinie w latach 1963–1969. Zaznaczyć należy, iż w świetle niedawnych rewelacji postać to mocno dwuznaczna.
 • W Górze Kalwarii w ramach realizacji Budżetu Obywatelskiego pojawiło się 58 tablic  pamiątkowych zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego na wniosek Piotra Rytki.  Układają się w cztery trasy. Znajdują się tu Szlak Nowej Jerozolimy, prezentujący zabytki, osoby, miejsca, wydarzenia związane z istnieniem Góry Kalwarii założonej przez biskupa Stefana Wierzbowskiego i funkcjonowaniem Kalwarii Mazowsza; Szlak Kultury Żydowskiej, prezentujący zabytki, miejsca, osoby, wydarzenia związane z istnieniem w Górze Kalwarii społeczności żydowskiej; Szlak Formacji Wojskowych, prezentujący zabytki, miejsca, osoby, wydarzenia związane ze stacjonowaniem w Górze Kalwarii: 1. Pułku Artylerii Legionów Polskich, Dywizjonów Artylerii Konnej, Centralnej Szkoły Straży Granicznej, 1. Pułku Artylerii Najcięższej oraz Szlak Wielokulturowej Góry Kalwarii, prezentujący najciekawsze miejsca i obiekty świadczące o dawnej wielokulturowości miasta.

Góra Kalwaria: nietypowy projekt zwyciężył w budżecie obywatelskim

 • Arcyciekawe skany zdjęć pojawiły się w Archiwum Muzyki Wiejskiej. Małgorzata i Andrzej Bieńkowscy od wielu lat wyszukują ludowych muzykantów i nagrywają ich występy. Dzięki ich staraniom zachowały się dla potomności tak ulotne wiejskie melodie. Pana prof. Andrzej Bieńkowskiego można usłyszeć w radiowej dwójce w audycji “Źródła”, której jest jednym z prowadzących.
  Państwo Bieńkowscy prowadzą profil Muzyka Odnaleziona – oraz stronę archiwummuzykiwiejskiej.pl. Tam przygotowano cały oddzielny dział zdjęć muzykantów z Urzecza, który warto obejrzeć w tym miejscu.

  Granie na podwórku. “Czasy okupacji niemieckiej w Polsce”. Mikroregion Nadwiślańskie Urzecze
  Kosumce, 1939-1945