Biuletyn informacyjny nr 26

Tradycyjne comiesięczne podsumowanie wydarzeń związanych z okoliczną historią poniżej. 

  • 10 maja odbyło się kolejne spotkanie Konstancińskiego Klubu Historycznego prowadzone przez Witolda Rawskiego

  • W Parceli stanęła tablica przedstawiająca historię miejscowości fundowana z funduszu sołeckiego. Na tablicy przygotowaliśmy zapis skróconych dziejów miejscowości wyjaśniając nie tylko tę dziwną nazwę, lecz przede wszystkim opowiadającą historię wsi na Urzeczu o nazwie Borek, położonej do XIX wieku właśnie w tym miejscu, której lokalizację potwierdziły badania archeologiczne. Właśnie pod placem zabaw spoczywają XVII-wieczne chaty, a nieopodal znajdowało się miejsce pochówku młodej mieszkanki Urzecza.

  • W dniu 15 maja w parku w Konstancinie odbył się Jarmark Kultury Urzecza, zastępując dotychczasowy Flis Festiwal, odbywający się dotychczas w 2011 r. w Gassach. Niestety więc w tym roku nie można było popływać po Wiśle na tradycyjnych łodziach, była za to binduga,  stoiska regionalnych twórców, warsztaty wycinanki i haftu, można było spróbować potraw regionalnych Urzecza. Szczególną uwagę zwracało stoisko Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku, które prezentowało bogate zbiory, można także było zakupić publikacje.

  • Jury 62. Konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek “Najpiękniejsze Polskie Książki 2021” przyznało Konstancińskiemu Domowi Kultury wyróżnienie za książkę “Sztetl Jeziorna. Dzieje żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina od XVII wieku do 1941 roku” naszego autostwa. Dziękujemy i gratulujemy autorce projektu graficznego Justynie Kosińskiej. Nasza publikacja znalazła się w zaszczytnym gronie najpiękniejszych książek roku w kategorii “książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”, a konkurencja była niemała. W konkursie wzięło udział 106 wydawnictw i instytucji, które zgłosiły aż 203 tytuły. Więcej o książce i możliwości jej zakupu TUTAJ

  • Niestety dziś rano przyszła wiadomość o śmierci ks. prałata Jana Świstaka, wieloletniego proboszcza z Powsina i tamtejszego rezydenta. To jemu mieszkańcy Jeziorny i Powsina zawdzięczają w latach osiemdziesiątych wznowienie obchodów na cmentarzu powstańców warszawskich z gmin Jeziorna i Wilanów, a także publikację z 2015 r. zawierającą powstańcze biografie oraz szereg innych działań.