Biuletyn informacyjny nr 29

Po wakacyjnym zastoju wrzesień był pełen wydarzeń. Jak zwykle rozpoczęły go w okolicznych miejscowościach obchody upamiętniające wybuch II wojny światowej. Prócz nich zadziało się wiele innych rzeczy:

  • Otwarte Ogrody

11 i 12 września odbyły się po dwuletniej przerwie spowodowanej przez COVID Otwarte Ogrody. Deszczowa pogoda nieco wystraszyła odwiedzających, lecz ku naszemu zdziwieniu i pozytywnemu zaskoczeniu było ich i tak dużo. My gościliśmy u przemiłych Państwa Czelejewskich w willi “Maria”, gdzie zorganizowaliśmy naszą wystawę. W tym roku mieliśmy bardzo bogatą ofertę: kilka wystaw na czele z tytułową “Kolejką wilanowską”, książki ( w tym gratis), materiały archiwalne. Oczywiście jak zawsze można było obejrzeć bogatą kolekcję historycznych materiałów i zdjęć.

  • Premiera księgi pamiątkowej

Przy okazji Otwartych Ogrodów Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina zorganizowało uroczystą promocję “Księgi Pamiątkowej” wydanej z okazji 30-lecia Towarzystwa, 120 lat Konstancina i 100-lecia Uzdrowiska Konstancin. Wydanie księgi doczekało się szczęśliwego finału, z powodu deszczowej pogody przeniesiono je do siedziby KDK. W sali widowiskowej “Hugonówki” zebrało się grono zacnych gości.

  • Święto Wisły

3 września w ramach odbywającego się w Warszawie Święta Wisły na wyspie Poniatówka (przy Moście Poniatowskiego) Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Odział w Czersku rozstawiło bindugę, czyli tradycyjną przystań flisacką. Poniatówka to północny kraniec Urzecza. Na wysepce były opowieści, żywe lekcje historii i oczywiście kuchnia Urzecza. Można także było obejrzeć eksponaty z Urzecza zbierane i prezentowane w ramach mobilnego skansenu. 

W tym miejscu warto przypomnieć, że czerski TONZ gromadzi je, zatem jeśli ktoś posiada pamiątki związane z Urzeczem, w szczególności przedmioty codziennego życia w tutejszych wsiach nadwiślańskich, warto je przekazać na potrzeby tego projektu.

  • Europejskie Dni Dziedzictwa 2022

11 września odbyły się także kolejne EDD i w powiecie piaseczyńskim wyglądało to bardzo ciekawie. W historycznych miejscach odbyły się dwa jarmarki – na rynku w Piasecznie i na zamku w Czersku. Połączyło je wspomnienie kolejki grójeckiej, której trasą kursował zabytkowy autobus. Na jego trasie przewodnik Stanisław Hofman opowiadał o dawnym przebiegu kolejki wąskotorowej. Na zamku czekały rozmaite urzeckie atrakcje. Także tutaj deszcz nie przeszkadzał.

Z kolei 18 września odbyła się impreza “Wesele u Piskorzy” w Łukówcu, który w ogóle od kilku lat wyrasta na jeden z najmocniejszych ośrodków kultywacji zwyczajów i tradycji Urzecza.

  • Spotkanie Klubu Historycznego i edukacja historyczna
13 września Witold Rawski poprowadził kolejne spotkanie Konstancińskiego Klubu Historycznego, tym razem pod tytułem “Między Warszawą, Wilnem a Moskwą. Co wiemy o rodzinie Steckiewiczów?”. Dziś jednak zamiast plakatu zamieszczę inne zdjęcie, bowiem tego samego dnia rano odbył spotkanie z młodzieżą z konstancińskich szkół Jedyneczka i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie. Opowiedział o kampanii wrześniowej 1939 r. Uczniowie obejrzeli także film “Atak Hitlera na Polskę. Jak rozpoczęła się II wojna światowa” w reżyserii Jana Strękowskiego (mieszkańca Skolimowa).