Biuletyn informacyjny nr 37

Kwiecień obfitował w szereg wydarzeń:

  • Spotkanie poświęcone żydowskiej społeczności Jeziorny

11 kwietnia w ramach spotkań Konstancińskiego Klubu Historycznego opowiedzieliśmy o żydowskiej społeczności w zbliżającą się rocznicę 80 lat od wybuchu powstania w gettcie warszawskim, do którego skierowano Żydów z Jeziorny. Przestawiliśmy także nasze kolejne odkrycia, które nie znalazły miejsca w książce, wspominając z mieszkańców gminy Jeziorna, którzy stracili swe życie w Shoah.

  • Upamiętnienie rocznicy katyńskiej

W rocznicę wydarzeń na nieludzkiej ziemi, w Konstancinie uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Władze  gminy, Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz uczniowie Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie złożyli kwiaty przed pomnikiem katyńskim przy ul. Sienkiewicza.

  • Odsłonięcie tablicy poświęconej Walerianowi Łukasińskiemu w Górze Kalwarii

W Górze Kalwarii uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą majora Waleriana Łukasińskiego. Umiejscowiono ją na murze Dom Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii. Tutaj bowiem, polski patriota był więziony przez władze carskie od grudnia 1825 r do czerwca 1826 r. oraz od września 1826 r. do lipca 1827 r.

  • Nowe wydanie książki Tomasza Lachowskiego

Ukazało się nowe, zmienione wydanie książki Tomasza Lachowskiego. “Konstancin-Jeziorna. Obrazki z przeszłości”. Jest to dwujęzyczne, bogato ilustrowane wydanie, zawierające opowieść o dziejach tutejszych letnisk. Książkę można nabyć w Starej Papierni, Muzeum École de Paris “Villa la Fleur” oraz KDK “Hugonówka”. 

  • “Zasłużony dla Gminy Konstancin-Jeziorna” – dr Czesława Gasik

27 kwietnia Wirtualne Muzeum Konstancina zaprosiło na kolejne wspomnienia konstancińskie. Gościem spotkania była dr Czesława Gasik, która opowiadała o sobie i powojennej historii Konstancina. Bohaterka spotkania została uhonorowana tytułem „Zasłużony dla Gminy Konstancin-Jeziorna”.

Dr Czesława Gasik z Konstancinem-Jeziorną związana jest od 60 lat. W 1965 r. rozpoczęła swoją pierwszą pracę na stanowisku lekarza w Domu Dziecka „Anusia” w Królewskiej Górze. W Przedsiębiorstwie Państwowym Uzdrowisko Konstancin zdobywała kolejne szczeble kariery zawodowej – była ordynatorem, a następnie dyrektorem naczelnym i naczelnym lekarzem uzdrowiska (w latach 90.). Do najważniejszych zadań jakie zrealizowało przez lata jej pełnienia funkcji prezesa Towarzysztwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina należą: wpisanie do rejestru zabytków układu urbanistycznego Konstancina, zainicjowanie obchodów Dni Konstancina, uhonorowanie w przestrzeni publicznej miasta zasłużonych mieszkańców, a także budowa pomnika katyńskiego i posadzenie dębów upamiętniających pomordowanych na wschodzie mieszkańców naszej gminy. Nie sposób nie wspomnieć też o organizowanym przez Towarzystwo Festiwalu Otwarte Ogrody oraz spotkaniach poświęconych miejscom i osobom związanym z Konstancinem, a także licznych wydawnictwach, dzięki którym historia uzdrowiska jest wiecznie żywa.

  • zakończylo działalność muzeum
  • Spotkanie ARche

19 kwietnia na terenie przejętej przez firmę Arche dawnej fabryki papieru przy ul. Mirkowskiej 45 odbyła się konferencja poświęcona m.in. planom rewitalizacji i zagospodarowania tego miejsca, którą urządzono w  w międzynarodowy dzień ochrony zabytków. Grupa Arche przedstawiła kolejny projekt rewitalizacji i rozwoju terenów dawnej papierni. Na spotkaniu przedstawiono także dzieje papierni (TMPiZK) oraz zabytków Konstancina (KDK).

O projekcie i działaniach tych na pewno jeszcze napiszemy. Sam niezwykle ambitny projekt z jednej strony cieszy, z drugiej wzbudza mieszane uczucia w związku z planowaną rozbudową osiedli mieszkaniowych, co zmieni profil społeczny gminy.

  • Pożar dworu w Łyczynie

Dwukrotnie w kwietniu płonął ponad stuletni, zabytkowy dwór w Łyczynie, w przeszłości stanowiący centrum majątku wydzielonego z dóbr oborskich. Dwór od kilku lat jest opuszczony.

  • Powstanie Styczniowe w powiecie piaseczyńskim

W Piasecznie zorganizowano obchody z okazji 160-lecia rocznicy Powstania, a wykład wygłosił Dawid Miszkiewicz.

  • Gra “Wyprawa po Konstancinie”

Gra online „Wyprawa po Konstancinie”, stworzona przez grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Konstancinie-Jeziornie, zajęła pierwsze miejsce w konkursie historyczno-informatycznym „Geniallne miejsca”. Praca młodzieży została wyróżniona i nagrodzona na szczeblu wojewódzkim.

„Wyprawa po Konstancinie” to wirtualny pokój zagadek. – Przemierzając trasę historycznego centrum osady Konstancin, czyli obecnej ul. Sienkiewicza, gracze rozwiązują łamigłówki i pokonują różne przeszkody – wyjaśnia Wojciech Guszkowski. – Poprzez zabawę przybliżamy historię naszej miejscowości, w tym m.in. słynnych willi.

Dzięki uczennicom Dwójki każdy może wirtualnie zajrzeć w różne zakątki Konstancina-Jeziorny i sprawdzić swoją wiedzę. Wystarczy wejść na stronę internetową: sis.pti.org.pl/poznajcie-geniallna-polske.