Biuletyn informacyjny nr 39

Pora na przedwakacyjne podsumowanie wydarzeń okołohistorycznych w naszych okolicach w minionym miesiącu.

  • Dni Konstancina

W dniach 3-4 czerwca odbyły się jak co roku w czerwcu Dni Konstancina. W ich trakcie prócz tradycyjnej parady odbyło się spotkanie z Tomaszem Lachowskim na temat jego książki “Konstancin-Jeziorna. Obrazy z przeszłości”. Tomek pokazał też swoje modele willi konstancińskich i skolimowskich. Z kolei w “Kamilinie” odbyło się otwarcie wystawy “Konstancin-Jeziorna w fotografii Jerzego Biernackiego 1920-1930”. 

  • Spotkanie Witka

Jubileuszowe 50 spotkanie Konstancińskiego Klubu Historycznego zostało poświęcone przodkom prowadzącego klub Witolda Rawskiego.

  • Otwarcie Muzeum Wycinanki

24 czerwca nastąpiło wreszcie długo wyczekiwane otwarcie Muzeum Wycinanki, mieszczące się w danym Domu Ludowym w Mirkowie. Prócz wystawy poświęconej wycinance, prezentacji części zbiorów gromadzonych przez lata przez zmarłego niedawno Antoniego Śledziewskiego, muzeum prezentuje także zbiory papiernicze związane z dziejami tutejszej Papierni. Zbiory będą rozbudowywane, a od dłuższego czasu tworzone były także liczne materiały multimedialne związane z wycinankarstwem. Pozostaje mieć nadzieję, że zobaczymy na kolejnych wystawach nie tylko stałą ekspozycję, lecz również inne wycinanki. Otwarcie wiązało się z rozmaitymi towarzyszącymi atrakcjami.

  • Góra Urzecza

25 czerwca w Górze Kalwarii miało miejsce inne wydarzenie, które trwale wpisuje się już do kalendarza wydarzeń na Urzeczu. Festiwal kultury Urzecza – Góra Urzecza, na którym prezentowały się lokalne zespoły, poznać można było urzecki folklor i podziwiać mobilny skansen Urzecza.

  • Zmarł Jerzy Dusza

Na koniec smutna wiadomość z tutejszej regionalistyki. 17 czerwca zmarł Jerzy Dusza, kronikarz Piaseczna. Urodzony 4 sierpnia 1928 roku w Piasecznie Jerzy Dusza to postać niezwykle zasłużona dla miasta. Przez ostatnich 50 lat dokumentował historię Piaseczna, zbierając opowieści jego mieszkańców, a także liczne pamiątki. Te ostatnie przekazał utworzonemu 2004 r. przy Centrum Kultury w Piasecznie Muzeum Regionalnemu, które zresztą zostało powołane do życia z Jego inicjatywy. Zbiory te trafią do tworzącego się obecnie Muzeum Piaseczna.

Za swoje zasługi dla budowania tożsamości miasta i utrwalania jego historii otrzymał w 2005 r. tytuł Honorowego Obywatela Gminy Piaseczno.