Biuletyn informacyjny nr 41

Na zakończenie wakacji podsumowanie sierpniowych wydarzeń okołohistorycznych w regionie:

  • 1 sierpnia

Z okazji 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się obchody upamiętniające. W Konstancinie-Jeziornie złożono kwiaty i zapalono znicze przy kamieniu pamiątkowym na Grapie, tablicy upamiętniającej oddział NSZ w Mirkowie, prócz tego odbyły się msza w Powsinie oraz apel poległych na Cmentarzu Powsińskim, gdzie pochowano większość powstańców z Jeziorny i Konstancina. Barbara Żugajewicz-Kulińska, Ireneusz Waniak i Jerzy Dembiński, trójka żyjących Powstańców zamieszkujących teren gminy otrzymała podziękowania, kwiaty oraz upominki od władz samorządowych.

  • Spotkanie Klubu Historycznego

8  sierpnia odbyło się spotkanie Klubu Historycznego. W pierszej częsci Witold Rawski opowiedział o historii uzdrowisk i tężni od czasów starożytnych do współczesności. W drugiej Michał Skoczek zaprezentował odnalezione przez niego materiały archiwalne dotyczące prac geologicznych na terenie Konstancina.

  • Spacery z przewodnikiem

Elżbieta Rydel-Piskorska w 6 sierpnia poprowadziła kolejny wakacyjny spacer z przewodnikiem  szlakiem Stefana Żeromskiego i sławnych rodów. Kolejny spacer – szlakiem artystów dawnego Konstancina odbył się 20 sierpnia. Organizatorem wakacyjnych spacerów jest Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna.

  • Piknik historyczny w Górze Kalwarii
28 sierpnia na rynku w Górze Kalwarii po godz. 17.00 miała miejsce inscenizacja z udziałem ponad 60 rekonstruktorów. Była to opowieść o utworzonej we Francji Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, a przede wszystkim o jej przybyciu na odsiecz Polsce, broniącej się zbrojnie w 1919 r. na kilku frontach. W ulicznym spektaklu wzięli udział rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej “Kresy”, ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych oraz Stowarzyszenia Grupa Historyczno Edukacyjna “Szare Szeregi”.
W widowisku zobaczyć można było także jeżdżące, zrekonstruowane pojazdy: samochód pancerny Ford T 1915 rok, Afta Mobile 1915 rok, Jeffery Poplavko “Wnuk”, a także dwie armaty prawosławne 1909 r., dwa moździerze – austro-węgierski oraz bolszewicki.
  • Dożynki w Powsinie

28 sierpnia odbyły się także dożynki w Powsinie, o czym wspominam, gdyż odbywają się pod hasłem imprezy etnograficznej, w którą w tej okolicy coraz bardziej odchodzącej od rolnictwa zmienia się ta impreza, sięgająca ku tradycji Urzecza, jak widać na poniższym obrazku…