Biuletyn informacyjny nr 42

Wydarzenia historyczno-regionalne we wrześniu:

  • Otwarte Ogrody

W ramach tegorocznyego festiwalu Otwarte Ogrody redakcja naszego portalu w dniach 9 i 10 września w godzinach 14-17 zaprasiła  do ogrodu willi “Maria” w Konstancinie przy ul. Piłsudskiego 50.
W tym roku pokazaliśmy:
– wystawę z okazji 100-lecia RKS “Mirków”
– wystawę o kolejce wilanowskiej i czasach II wojny światowej
– prezentację miniatur Andrzeja Makulskiego
– stare dokumenty, pocztówki, zdjęcia, prasa oraz pamiątki związane z papiernią w Mirkowie
Raz jeszcze dziękujemy gospodarzom, właścicielom willi za gościnę.

  • Odsłonięcie kamienia w parku

W trakcie Otwartych Ogrodów, w sobotę 9 września,  uroczyście odsłonięto odrestaurowany pomnik-głaz poświęcony hr. Witoldowi Skórzewskiemu. Został on odnowiony z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, ze wsparciem finansowym gminy Konstancin-Jeziorna.

  • Spotkanie w ramach KKH

12 września odbyło się spotkanie w ramach cyklu “Spotkań z historią” (52) prowadzone przez Witolda Rawskiego. Joanna Giersz interesująco i barwnie opowiadała historię swojej rodziny. Jeżeli chcecie dokładnie poznać historię rodziny Witaczków koniecznie sięgnijcie po książkę “Na rodzinnym jedwabnym szlaku”.

  • Działania MWKZ w sprawie zespołu dworsko-parkowego w Turowicach

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych właścicielowi zabytkowego drewnianego dworu należącego do zespołu dworsko-pałacowego w Kawęczynie-Turowicach w gminie Konstancin-Jeziorna. Ich przeprowadzenie ma zapobiec zniszczeniu zabytku. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Zespół parkowo-dworski wpisany został w 2016 r. do rejestru – był to wpis ponowny, bo obecnemu właścicielowi udało się sądownie uchylić poprzedni wpis Turowic do rejestru w 2011 roku. Kolejne odwołania utrzymały wpis w mocy, a z inicjatywy MWKZ sprawa zaniedbań znalazła swój finał w Sądzie Rejonowym w Piasecznie, gdzie właściciel zobowiązał się w ramach ugody mediacyjnej do podjęcia działań związanych z ochroną zabytku. Ponieważ działań tych nie podjął, MWKZ wystąpił do Sądu o podjęcie warunkowo umorzonego postępowania, jednocześnie zobowiązując do natychmiastowego podjęcie działań właściciela.

  • Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

W dniach 16-17 września w Czersku odbyły się tegoroczne EDDK, a tym roku skupione na tradycjach dlisacjich.. Bardzo ciekawa była budowa tratwy przez Bractwo Flisackie w Ulanowie. ZTowarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku zaprezentowało wyjątkowy zabytek z Urzecza, czyli wręgę – element konstrukcyjny szkuty wiślanej, która najpewniej zatonęła w rejonie Cieciszewa w Gmina Konstancin-Jeziorna, pochodzącą ze zbiorów PMA. Prócz tego nie zawiedli jak zawsze autorzy Kuchnii Urzecza.

Z kolei w Piasecznie Stanisław Hoffman poprowadził spacer śladem historycznych jarmarków i targów miejskich.

  • Święto Wisły

Podczas warszawskiego Święta Wisły 3 września jak zawsze znalazło się także miejsce dla Urzecza, gdzie swoje stoisko miało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Czersku oraz oczywiście Kuchnia Urzecza, a spróbować można było smacznych regionalnych potraw.

  • Spacer Militarny

22 września w Górze Kalwarii odbył się spacer szlakiem militarnym po Górze Kalwarii, prowadzony przez Piotra Rytko.

  • Rocznice II wojny Światowej

Rzecz jasna wrzesień to także przypadające rocznice ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę w dniu 1 września oraz wkroczenia wojsk sowieckich w dniu 17 września. Na terenie Konstancina-Jeziorny władze oraz uczniowie brali udział w obchodach upamiętniających te wydarzenia.