Biuletyn informacyjny nr 47

Wiadomości styczniowe z okolicy bliższej i dalszej natury historycznej.

Minęła rocznica Powstania Styczniowego. Z tej okazji odnotuję, iż portal Cyfrowe Archiwum Wilanowa i Okolic zmienił adres na cawio.com.pl a Grzegorz Kłos opublikował na nim trzy przyczynkowe artykuły dotyczące tamtych czasów:

Z kolei w “Wiadomościach Powsińskich” ze stycznia 2024 r. pojawił się tekst:

Publikacje

11 stycznia  Powiatowej Bibliotece Publicznej w Otwocku odbyła się premiera „Księgi chrztów, małżeństw i zgonów parafii Glinianka 1667-1724″ wydanej przez Bibliotekę przy współpracy z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku. Po raz kolejny tłumaczeniem łacińskich metryk zajął się świetny łacinnik p. Jacek Ducki, który jest także autorem wstępu. Publikacja została opracowana pod redakcją dr Piotra Rytko oraz dr Łukasza Maurycego Stanaszka, a za projekt i nadzór wydawniczy odpowiadała Anna Bielicka – dyrektor Powiatowej Biblioteki w Otwocku. Podczas premiery obecny był również Maciej Trzaskowski, regionalista z Karczewa, który był gorącym orędownikiem opracowania księgi parafii Glinianka i wraz z panią Anną Bielicką zainicjował proces ubiegania się o grant Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To już trzecia księga z serii Najstarszych Ksiąg Metrykalnych Ziemi Czerskiej, która została zapoczątkowana wydaniem przez Towarzystwo księgi chrztów parafii Nowa Jerozolima (Góra Kalwaria). W planach są kolejne wydawnictwa, m.in. dotyczące Czerska, Karczewa czy też Cieciszewa. Książka spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem licznie zgromadzonej publiczności, również Starosty Otwockiego p. Krzysztof Szczegielniak oraz p. Grażyna Kilbach – Przewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego, którzy dziękowali za inicjatywę i gratulowali za realizację tak ważnego projektu historycznego w powiecie otwockim. Księga została wydana dzięki dofinansowaniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Powiatową Bibliotekę Publiczna w Otwocku oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku.
Z kolei 27 stycznia za miedzą, w Garwolinie miała miejsce premiera książki “Cmentarz parafialny w Garwolinie”. Publikacja powstała pod redakcją Krzysztofa Kota i dr. Anny Ogonowskiej oraz pod patronatem portalu Dawny Powiat Garwolin i okolice i Fundacja Koszary – Przywróćmy Pamięć. To bardzo interesująca pozycja prezentująca sylwetki osób związanych z Garwolinem i pochowanych na tamtejszym cmentarzu. Serdeczne gratulacje dla redakcji i zespołu licznych autorów not biograficznych.
I niestety smutna wiadomość – 5 dni temu zmarł Stanisław Hofman, człowiek od pokoleń związany z Piasecznem. Organizował i oprowadzał wycieczki tematyczne dla zainteresowanych lokalną historią. Wykładowca Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Prowadził niezwykle ciekawe spotkania dla młodzieży szkolnej. Był także autorem i współautorem licznych publikacji dotyczących historii powiatu piaseczyńskiego. „Zasłużony dla Gminy Piaseczno”.