Biuletyn informacyjny nr 48

Luty 2014 r. upłynął pod znakiem spotkań

13 lutego Klub Historyczny gościł Zbigniewa Buchnera, który opowiadał o ponad dwóch stulecia dziejówch swojej rodziny. Ślady pozostałe w historiach indywidualnych osób rodziny Buchnerów pokazują skomplikowanie rzeczywistości, jej zróżnicowanie, stawianie przed trudnymi wyborami. W opowieści też pojawiały się wątki konstancińskie.. Bo przypomnieć należy, iż Wacław Buchner był barwną postacią końca XIX w. i pierwszej połowy XX w. Ponad pół wieku wydawał pismo satyryczne “Mucha”. Pismo rozśmieszało kilka generacji warszawiaków. Ukochał Skolimów i tu mieszkał w willi “Mucha”.

14 lutego z kolei Paweł Komosa opowiedział o Karczewie i Urzeczu, a także niezwykłych związkach łączących oba wiślane brzegi mikroregionu. Spotkanie miało miejsce w Bibliotece Miejskiej w Karczewie, frekwencja dopisała i pojawili się także członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku. Zgromadzona publiczność mogła usłyszeć wiele ciekawostek, m.in. o licznych jarmarkach (13 w ciągu roku, w tym jeden w dzień św. Walentego), obejrzeć mało znane mapy mikroregionu i ciekawe ryciny z Karczewa i dowiedzieć się dlaczego mieszkańcy Gassów i okolicznych miejscowości na lewym brzegu często wybierali na różne uroczystości kościół w Karczewie znajdujący się na prawym brzegu rzeki.

Wykład był także okazją do spotkania się i dyskusji pasjonatów nadwiślańskiego Urzecz

17 lutego w “Hugonówce” odbyło się spotkanie z profesorem Ryszardem Nowickim, który opowiadał o listach Włodzimierza Skórzewskiego wysyłanych ze swoich podróży zagranicznych do matki – Konstancji Skórzewskiej.

Prócz powyższych odnotujmy także spotkania związane z promocją “Księgi chrztów, małżeństw i zgonów parafii Glinianka 1667-1724”, wydanej przez TONZ w Czersku, o czym informowaliśmy w ubiegłym miesiącu.