Powstałe 2 grudnia 1917 r. w podwarszawskim Piasecznie Kółko Rolnicze rozpoczęło statutową działalność w 1918 r.
Minęło właśnie 100 lat od tego wydarzenia… Warto przypomnieć osiągnięcia rolników piaseczyńskich w pierwszym dziesięcioleciu swojej działalności. Jest rok 1928…
W dniu 1 kwietnia roku bieżącego [1928] nastąpi zakończenie kursu, organizowanego przez C.Z.K.R. [Centralny Związek Kółek Rolniczych] w szkole hodowlano-rolniczej w Dęblinie dla kontrolerów mleczności. Dla uczestników kursu zorganizował C.Z.K.R. wycieczki do Piaseczna pod Warszawą (kółko kontroli mleczności, spółdzielnia-mleczarska), do Radzikowa pow. błońskiego do p. Cz[esława] Michlera (obora zarodowa bydła nizinnego czarno-białego), do Karolewa pow. łowicki do p. Z. Krzywoszewskiego (chlewnia zarodowa trzody rasy wielkiej białej angielskiej) i ostatnio do Borowiny — stacja doświadczalna hodowlana należąca do Instytutu w Puławach. Kurs kończy 50 słuchaczy.
![]() |
Spółdzielcza mleczarnia w Piasecznie, dostarczająca mleko „butelkowane” do Warszawy rozpoczęła sprzedaż mleka również w Piasecznie. Ręczny wózek, w którym butelki z mlekiem rozwożone są po Piasecznie |
![]() |
Uczestnicy kursu kontrolerów zwiedzają Piaseczno |
za: “Poradnik gospodarstw wiejskich” nr 14 z 1 kwietnia 1928 r.
I dalej:

Historyk wojskowości i starożytności, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletni pracownik wydawnictw książkowych (m. in. kierownik redakcji historii działu encyklopedii i słowników PWN), prasowych, ostatnio pracownik naukowy Wojskowego Biura Badań Historycznych, w latach 1981-89 redaktor, wydawca, wykładowca i aktywny działacz podziemia solidarnościowego. Od ćwierć wieku mieszkaniec Skolimowa, prowadzący Konstanciński Klub Historyczny.