Biuletyn informacyjny nr 4

Pora na comiesięczne podsumowanie rozmaitych nowinek historycznych związanych z Urzeczem, które przegapić mogły osoby nie zaglądające na strony portalowe.

  • 1 sierpnia odbyły się uroczyste obchody 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W Konstancinie-Jeziornie wiązały się z oficjalnym nadaniem nazwy uliczce znajdującej się nieopodal Urzędu Gminy. Nosi ona nazwę Braci Komorowskich. Tadeusz, Kazimierz i Stanisław Komorowski zginęli na polach nieopodal, między Jeziorną i Klarysewem. Wiodła tamtędy bowiem droga prowadząca na Kierszek oraz na Kabaty – miejsca zgrupowań plutonów batalionu “Krawiec” z gminy Jeziorna. Jak łatwo można porównać ówczesną mapę z obecnym zdjęciem satelitarnym, obecnie przestrzeń ta została częściowo zabudowana, a także porósł ją las, wówczas jednak była doskonale widoczna, bowiem znajdowały się tu pola uprawne i nieistniejąca już częściowo droga, stanowiąca część dawnego szlaku służewskiego (oznaczona na zielono). Niemcy znajdujący się na dachu Domu ks. Boudena (na zdjęciu z 1928 roku) mieli więc doskonałą widoczność, a także otrzymali już informację, że w Warszawie zaczęły się walki, zapewne poinformowano ich także, iż Powstańcy (oddział “Szarego”) zajęli Papiernię i przez most maszerują ku Jeziornie. Odparli już atak plutonu 1706 pod dowództwem “Grzegorza”, który usiłował ich zaskoczyć od strony Klarysewa, następnie plutonu 1702 pod komendą “Sroki”, który uderzył od Jeziorny przybywszy ze Słomczyna. Oba te oddziały poniosły straty i cofnęły się, by spróbować przebić się pod osłoną nocy do Lasu Kabackiego. W tej sytuacji na widok plutonu 1703 prowadzonego przez “Romana” (czyli Tadeusza Komorowskiego) otworzyli ogień. Wskutek powyższego zginęło 9 żołnierzy plutonu, między innymi bracia Komorowscy, przy czym najbardziej tragiczny wydaje się tu los najmłodszego – 17-letniego Stanisława, który uciekł przez okno by dołączyć do oddziału, gdy rodzice zabronili mu iść się bić. Nazwa ulicy upamiętnia poświęcenie braci.
  • Zauważyć jednak niestety należy, iż zapomniano o tym, iż głaz poświęcony braciom Komorowskim i Nerkom znajduje się już na dziedzińcu Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 5 na ul. Szkolnej. Był on w tym roku zamknięty i podczas obchodów wyraźnie o nim zapomniano.
  • 8 sierpnia dokonano inauguracji wyremontowanej willi “Kamilin”, w którym działać zaczął Pałac Ślubów.
  • 15 sierpnia odbyły się obchody 100 lecia bitwy Warszawskiej. W tym roku kwiaty składano nie tylko pod kamieniem pamiątkowym w Jeziornie, lecz również pod krzyżem w Mirkowie. w 1937 roku dla uczczenia 17 rocznicy zwycięstwa robotnicy w Mirkowie usypali kopiec i wznieśli krzyż (na obecnym skwerze Rodziny Natansonów, nieopodal kościoła). Historię tę trzy lata temu odkrył i opisał Witold Rawski w tekscie Zapomniany pomnik w Jeziornie i to dzięki jego pracy badawczej możliwe było złożenie kwiatów w tym miejscu
  • 22 sierpnia otwarta została wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie „Nad Wisłą, na Urzeczu”, koncentrująca się na historii mówionej współczesnych Łurzycoków pamiętających dawne zwyczaje, obrzędy i kulturę materialną. 
  • Na portalu w dziale Ciekawostki historyczne dodano dwa nowe filmy “Trapera”
  • Na zakończenie smutna wiadomość. 18 sierpnia zmarł  Tadeusz Koss. Ród Kossów wydał wielu wybitnych przedstawicieli. Ufundował słynne organy w katedrze oliwskiej. Franciszek Koss był żołnierzem wojsk napoleońskich i pułkownikiem armii Królestwa Polskiego, który zasłużył się podczas powstania listopadowego. W XX w. Kossowie związali się z Konstancinem. Jednym z jego przedstawicieli był wspaniały gawędziarz Tadeusz Koss. Uroczystości pogrzebowe odbyły się Uroczystości pogrzebowe śp. Tadeusza Kossa odbędą się w poniedziałek, 24 sierpnia 2020 r., o godz. 13.00, w kościele pw. św. Karola Boromeusza, przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie.