Publikacja “Księgi chrztów parafii Nowa Jerozolima 1668 – 1700”

 Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z twórcami „Księgi chrztów parafii Nowa Jerozolima 1668 – 1700” w dniu 5 września 2020 r. o godz. 15.00 w ogrodach parafialnych przy ul. Ks. Z. Sajny 2 w Górze Kalwarii.

 W 2020 roku przypadła 350. rocznica nadania praw miejskich Nowej Jerozolimie, czyli obecnej Górze Kalwarii. To ważne dla miasta wydarzenie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami postanowiło uczcić poprzez dokonanie przekładu z języka łacińskiego na język polski najstarszych ksiąg metrykalnych znajdujących się w archiwum parafialnym w Górze Kalwarii a następnie wydanie wyjątkowej publikacji. Było to możliwe dzięki znakomitemu tłumaczeniu z oryginału, którego dokonał zawodowy łacinnik Jacek Ducki.

 Rok 2020 wiąże się również z 400. rocznicą urodzin fundatora Nowej Jerozolimy, biskupa Stefana Wierzbowskiego. Poprzez publikację najstarszej księgi metrykalnej TOnZ Oddział w Czersku chciał także uczcić pamięć tego niezwykłego wizjonera, kapłana i twórcy arcydzieła europejskiej architektury i urbanistyki, za jakie należy uznać ówczesną Górę Kalwarię.

 Należy podkreślić, że XVII-wieczna “Księga chrztów parafii Nowa Jerozolima 1668–1700” stanowi jedno z najważniejszych źródeł do badań nad genealogią, wiele rodzin mieszkających obecnie zarówno w Górze Kalwarii, okolicznych miejscowościach jak i w całym regionie nadwiślańskiego Urzecza, znajdzie w księdze najstarsze wpisy dotyczące ich przodków. Należy podkreślić, że Księga zawiera również wpisy z miejscowości z Gminy Karczew, m.in. Glinki, Ostrówiec, Kosumce, które należały do parafii Nowa Jerozolima.

Z pewnością przetłumaczona księga metrykalna stanowić będzie istotne źródło dla historyków i genealogów, którzy czerpać będą z bogactwa zgromadzonych w niej informacji źródłowych i możliwości poznawczych.