Biuletyn informacyjny nr 15

Informacje czerwcowe będą nieco monotematyczne, bowiem upłynęły pod znakiem odwlekanych z powodu pandemii COVID-19 i obostrzeń pandemicznych premier.

  • 11 czerwca w Ogrodzie Miejskim w Górze Kalwarii, czyli miejscu dawnej Królewskiej Komory Solnej powstałej w XVII w. w Nowej Jerozolimie miała miejsce premiera III Tomu Rocznika Nadwiślańskiego Urzecza wydawanego przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku. Odbyło się spotkanie z autorami, w klimatach rzecz jasna z Urzecza. Rocznik jak zawsze można nabyć po kontaktcie z TONZ lub naszą redakcją (kontakt [at] okolicekonstancina.pl) a szczegółowy spis treści znajduje się tutaj.
  • 12 czerwca w Otwocku miała miejsce premiera “Fotoplastikonu Otwockiego” Pawła Ajdackiego i Adama Ciećwierza, grubego wydawnictwa albumowego zawierającego ponad 800 zdjęć dawnego letniska. Autorom gratulujemy!
  • 13 czerwca to dzień premiery naszego “Sztetl Jeziorna”. Szczegółowa relacja z premiery tutaj. Książkę można nabyć w cenie 56 zł w KDK w Konstancinie przy ul. Mostowej 15 lub w willi Kamilin przy Piłsudskiego 42.
  • 18 czerwca to premiera “Przewodnika po Urzeczu” autorstwa Piotra Rytki. Także tę książkę można zdobyć w TONZ i za pośrednictwem naszego portalu.

Wszystkie pozycje gorąco polecamy.

  • 18 czerwca Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o dokonaniu do ewidencji wpisu Dworu Alterów, czyli siedziby dynastii cudownych cadyków z Ger, Góry Kalwarii. Warto przeczytać artykuł o cadykowym miasteczku zamieszczony na naszym portalu kilka miesięcy temu, z którego można dowiedzieć się o dworze (sporo także jest we wzmiankowanym wcześniej przewodniku po Urzeczu.

  • a na portalu… co nowego widać w aktualnościach. Prócz tego pojawiły się nowy zaległy numer “Znad Jeziorki” o Tabicie z okazji publikacji artykułu Adama Zyszczyka, a także Galeria poświęcona obiektowi