Biuletyn informacyjny nr 30

Październik

 

  • Premiera IV Rocznika Nadwiślańskiego Urzecza
Najważniejszym wydarzeniem wydaje się publikacja IV tomu  (za rok 2021) “Rocznika Nadwiślańskiego Urzecza”, wydawanego przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku.  Na promocję “Rocznika” przybyło około 50 osób, zarówno wydawców i autorów, jak i osób zainteresowanych lokalną historią. Tym razem miało ono miejsce 29 października w Ursynowskim Centrum Kultury “Alternatywy”, z uwagi na szczególną, warszawską tematykę “Rocznika”, oczywiście jak zawsze traktującego o Urzeczu.
Spis treści “Rocznika” i informacje o publikacji znaleźć można w tym miejscu
  • Księga Metrykalna
Inna ważna publikacja ukazała się na początku miesiąca. 1 października w Górze Kalwarii w kościele “Na Górce” odbyła się promocja najnowszego wydawnictwa Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku “Księgi małżeństw 1668-1701 i Księgi zmarłych 1683-1685, 1691-1726 parafii Nowa Jerozolima”. Wydawnictwo prezentowali Jacek Ducki, dr Łukasz Maurycy Stanaszek, i dr Piotr Rytko. To drugi tom z cyklu “Najstarsze księgi metrykalne parafii Nowa Jerozolima – Góra Kalwaria”.
  • Spacer po Górze Kalwarii

Skoro już jesteśmy przy Górze Kalwarii to w październiku odbyły się dwie edycje spaceru szlakiem wielokulturowej Góry Kalwarii prowadzonego przez dra Piotra Rytko. Można było odkryć Górę nieznaną – żydowską, polską, niemiecką… W listopadzie Piotr zabierze nas w dalszą podróż po Górze, tym razem w postaci przewodnika – o czym niebawem.

  • TMPiZK

3 października w “Hugonówce” Wirtualne Muzeum Konstancina zaprosiło na spotkanie z okazji wydania “Księgi Pamiątkowej Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina. Spotkanie odbywało się z okazji 30 lat Towarzystwa.120 lat Konstancina. 100 lat Uzdrowiska Konstancin”.

  • Spotkanie Konstancińskiego Klubu Historycznego

11 października odbyło się kolejne spotkanie prowadzone przez Witolda Rawskiego. Tym razem motywem przewodnim byli przedwojenni prawnicy związani ze Skolimowej i Konstancinem – m. in. Karol Lutostański, Marek Kuratowski, Cezary Ponikowski.

  • Wystawa kolejki wilanowskiej
Pod koniec października do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie trafiła nasza wystawa opowiadająca o historii kolejki wilanowskiej. Witold Rawski prowadził także spotkania z uczniami, opowiadając o historii tych okolic. Wystawa w szkole będzie do 4 listopada, poźniej znajdzie się w następnych konstancińskich podstawówkach.
  • Grób Wacława Gąsiorowskiego
30 października 2022 roku, mija 83. rocznica śmierci Wacława Gąsiorowskiego. Ten wybitny polski pisarz (Pani Walewska, Szwoleżerowie gwardii, Rok 1809, Huragan i wiele innych utworów o okresie napoleońskim) był mieszkańcem Konstancina (Willa Ukrainka przy ulicy Batorego). Był on również sołtysem osady Konstancin. To między innymi z Jego inicjatywy, ustawiono głaz pamiątkowy w Parku Zdrojowym, poświęcony hrabiemu Witoldowi Skórzewskiemu, założycielowi Konstancina. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Żeromskiego, od wielu lat pielęgnuje pamięć o Wacławie Gąsiorowskim. Delegacja nauczycieli i uczniów odwiedziła Jego grób, sprzątała, złożyła wiązankę kwiatów.
Ponadto uczniowie posprzątali grób węgierskiego żołnierza w Lesie Chojnowskim.
  • Wpisanie do rejestru
I wreszcie po roku od złożenia wniosku (9.11.2021 r.) Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków prof. Jakub Lewicki postanowił:
“- wszcząć postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego – zgodnie z treścią wniosku ww. organizacji społecznej – budynku dawnej parowozowni Kolei Wilanowskiej na stacji Chylice wraz z terenem, położonej przy ul. K. Pułaskiego 4 w Konstancinie Jeziornie, pow. piaseczyński (dz. ew. 119/6, 119/7, 119/8 obr. 01-26),
– dopuścić organizację społeczną Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej do postępowania na prawach strony”.
O czym powiadomił 21 października 2022 r.
Tym samym już w obecnie budynek dawnej parowozowni z 1897 r. objęty został ochroną konserwatorską.