“Eroica” w Konstancinie – 1957

W tygodniku “Film” z 1957 r. Maria Oleksiewicz zamieściła artykuł poświęcony pracom nad  filmem “Eroica” Andrzeja Munka. Tekst zaczyna się od opisu scen plenerowych pod Konstancinem :

Przez kilka dni mieszkańcy Konstancina pod Warszawą mieli niezłą rozrywkę.

Coś w rodzaju kina. Seanse trwały prawie przez cały dzień, wstęp byt bezpłatny a ilość miejsc na zielonej trawce — nieograniczona.

Tę atrakcję poprzedziły sensacyjne wydarzenia na konstancińskiej szosie: niemieccy żandarmi zatrzymywali wszystkie pojazdy mechaniczne. Byli jednak bardzo uprzejmi, mówili po polsku i prosili o chwilę cierpliwości Pasażerowie zatrzymanych pojazdów musieli czekać dopóki przez szosę nie przeszedł tłum ludzi objuczonych walizami i poubieranych – mimo upału – w zimowe palta.

Wszystkiemu był winien reżyser Andrzej Munk. To on bowiem wraz z ekipą realizacyjną nowego polskiego filmu fabularnego pt. „Eroica” okupował konstancińską szosę.

W końcu lipca ekipa filmowa przeniosła się z szosy do Konstancina, by robić tam dalsze zdjęcia i w ten sposób w podwarszawskiej miejscowości odbywała się codziennie „prapremiera” filmu „Eroica”. Mieszkańcy Konstancina oglądali więc ten nowy film znacznie wcześniej niż ktokolwiek inny. Z tą tylko różnicą, że poszczególne sceny nie były wyświetlane na białym płótnie ekranu i nie następowały po sobie w porządku chronologicznym.

Film składa się z trzech nowel, których tytuły brzmią: „Zakonnica”, „Węgrzy” i „Ucieczka”. „Zakonnica” została nakręcona w Zakopanem (o tej noweli pisaliśmy w numerze 18 „Filmu”), „Ucieczkę” zrealizowano w łódzkim atelier, ostatnio zaś reżyser Munk robił w Konstancinie zdjęcia plenerowe do noweli „Węgrzy”. […]

Andrzej Munk w Konstancinie w trakcie prac nad nowelą “Węgrzy”. Fot. za tygodnikiem “Film”

Prezentowane zdjęcia są screenami z filmu “Eroica” pokazującymi konstancińskie plenery.  Oczywiście są to tylko wybrane fragmenty, film zawiera ich o wiele więcej. Tak samo jak i pokazuje konstancińskie wille. Kilka – w latach poprzednich – pokazał Adam Zyszczyk na swojej konstancińskiej stronie.

 

Źródło: "Film" nr 30 (451) z 28 lipca 1957 r.

Może ci się także spodobać...