Zdjęcia: Kapliczka w Gassach

Gassy lata koniec lat trzydziestych XX w. Przy kapliczce w Gassach Zuzanna Opalińska i jej młodsza siostra Anna Opalińska. Zbiory rodzinne P. Komosy, udostępnione w 2013 r.

Zdjęcie wykonano przed wybuchem II wojny światowej, nieopodal wsi Gassy, w rejonie pobliskiego przysiółka Kopyty. Autorem zdjęcia był najprawdopodobniej Józef Magdziarz, wywodzący się z Gassów, zamieszkujący wówczas w Warszawie, zatrudniony w zakładzie fotograficznym przy ul. Złotej. Na zdjęciu znajdują się Zuzanna Opalińska, wówczas w wieku 13 lub 14 lat i jej młodsza siostra Anna, mieszkanki Gassów. Nie zachowała się informacja o fundatorze i dokładnym umiejscowieniu kapliczki, która jak wynika z daty widniejącej na zdjęciu wybudowana została w 1902 r. Kapliczka została zniszczona latem 1944 r. podczas ostrzału niemieckich sił wojskowych okopanych w Gassach przez siły rosyjskie stacjonujące w Karczewie. Możliwe jest, iż murarz był tym samym lub wzorował się na budowniczym wznoszącym kapliczkę wzorował się na kapliczce ustawionej w 1894 r. w Cieciszewie przez p. Magdalenę Magdziarz, mieszkankę wsi Cieciszew, i jej dwóch synów, na pamiątkę jej męża, Wojciecha, i syna Jana, który zmarł rok wcześniej, z uwagi na dwie kolumny stanowiące zwieńczenie kapliczki. Kapliczka w Cieciszewie istnieje do dzisiaj.

Kapliczka w Cieciszewie. Fot. Galeria internetowych zdjęć strony parafii Św. Zygmunta w Słomczynie

Po wojnie odbudowano kapliczkę w Gassach w innym miejscu, bliżej wsi, która przetrwała do 1993 r. Z uwagi na jej stan p. Wacław Kowalczyk, mieszkaniec wsi Gassy wspólnie z jeszcze jedną osobą wybudował w jej miejscu nową kapliczkę, zachowując krzyż z poprzedniej kapliczki. Kapliczkę poświęcono 26 lipca 1993 r. (informacje zamieszczone w 2023 r. przez p. Adama Rawskiego)

Kapliczka w Gassach. Fot. Galeria internetowych zdjęć strony parafii Św. Zygmunta w Słomczynie

———————————————————————————

Jeśli ktoś może uzupełnić powyższe informacje, lub może podzielić się jakimś wspomnieniem z nimi związanym, bądź posiada inne dokumenty  wspomnienia na ten temat, którymi może się podzielić, prosimy o wpis w komentarzu lub na facebooku lub nadesłanie wiadomości na maila archiwa@okolicekonstancina.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *