Na podwórku w Gassach u rodziny Osuchów, 1955 r.
Zdjęcie udostępniła Pani Zofia Komosa z Gassów. Przedstawia podwórko rodziny Osuchów, która osiedliła się w Gassach przypuszczalnie około 200 lat temu. Fotografia została wykonana w 1955 roku i ukazuje rodzinę wraz z sąsiadami.
Dziewczynkę na rękach trzyma Władysław Osuch, jeden z budowniczych remizy w Gassach, od założenia OSP w 1929 r. zasłużony strażak. Nie udało się potwierdzić, czy dziewczynka na zdjęciu to Krystyna, siostra p. Zofii. Obok stoi jego córka Lucyna z mężem Henrykiem Sadowskim. Z tyłu sąsiadka Pani Gładecka, na prawo od Sadowskiego (n/n), najprawdopodobniej jest to Jan Biernacki. Obok niego stoi babcia Rozalia Osuch z domu Rawska, a obok niej jej siostra Genowefa Kwiatkowska z domu Rawska z mężem i wreszcie na końcu z prawej strony jest to albo Cyprian Osuch, albo jego brat Stanisław Osuch, bracia byli do siebie podobni i Zosi trudno było rozpoznać.
W tle widoczna jest stodoła, wzniesiona po wojnie z ręcznie wyrabianej cegły cementówki, produkowanej przez mieszkańców Gassów nad Wisłą na wyspie Zielenieckiej. Cegłę tę wykorzystywano zarówno na potrzeby własne, jak i do odbudowy strażnicy OSP. Dach stodoły pokryto tradycyjną strzechą. Na zdjęciu dostrzec można również elementy dawnego wiejskiego gospodarstwa – na drzwiach wiszą drewniane grabie do siana i słomy, a po prawej stronie, przy ścianie, stoi „rawka” wykonana z listewek – lub „pręci” wiklinowych. To proste narzędzie ułatwiało wsypywanie ziemniaków do piwnicy.
Podwórze tętniło życiem – swobodnie poruszające się kury, dziobiące ziarno i resztki jedzenia, były nie tylko źródłem jaj i mięsa, ale stanowiły też nieodłączny element wiejskiego krajobrazu. Stado, jak widać na zdjęciu, było zróżnicowane pod względem umaszczenia, co świadczy o obecności różnych ras. Wspólnie z Panią Zofią ustaliłyśmy, że w gospodarstwie hodowano zielononóżki, karmazyny i czubatki – tradycyjne odmiany kur, popularne w polskich wsiach.
Jeśli ktoś może uzupełnić powyższe informacje, lub może podzielić się jakimś wspomnieniem z nimi związanym, bądź posiada inne dokumenty czy wspomnienia na temat promu, którymi może się podzielić, prosimy o wpis w komentarzu lub na facebooku lub nadesłanie wiadomości na maila archiwa@okolicekonstancina.pl

Mieszkanka Gassów, rodem z Wilanowa. Propagatorka tradycji nadwiślańskiego Urzecza. Przewodnicząca Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Gassach „Grymle z Urzecza”.