Niemieccy policjanci w Jeziornie – 1936 r.

No cóż, bywa i tak…
3 listopada 1936 r. przybyła do Polski z czterodniową rewizytą delegacja policji niemieckiej. W jej skład wchodzili: zastępca szefa policji Rzeszy i szef niemieckiej policji porządkowej (Ordnungspolizei) generał Kurt Daluege, pułkownik Adolf von Bomhard, kapitanowie Zernack, Stuber, Petter oraz referent prasowy Koschorke. 

Następnego dnia – 4 listopada…

 

     

Strona polska przygotowała dla gości na te cztery dni bardzo intensywny program. Można o tym przeczytać w dwumiesięczniku “Przegląd Policyjny” nr 1 z 1937 r.


Kim byli najważniejsi goście:


Kurt Daluege urodził się 15 września 1897 r. w Kreuzburgu (Kluczbork), w latach 1936-1942 był szefem Głównego Urzędu Policji Porządkowej (Ordnungspolizei – Orpo), w latach 1942-1945 zastępcą Protektora Czech i Moraw; hitlerowski zbrodniarz wojenny, został stracony 24 października 1946 r. w Pradze. 

 


Adolf Theodor Ernst von Bomhard urodził się 6 stycznia 1891 r. w Augsburgu. W III Rzeszy SS-Gruppenführer i Generalleutnant policji. Po wojnie Bomhard występował jako ekspert lub świadek w procesach przeciwko członkom niemieckiej policji. Uniknął kary, co spotkało się z powszechną krytyką. Uważano, że panowała zmowa funkcjonariuszy policji, którzy wykorzystywali kruczki prawne by przedstawić swoją działalność w pozytywnym świetle. Mimo, że popełnili przestępstwa wojenne, to po 1945 r. wracali do służby policyjnej. W latach 1960-1966 Bomhard był burmistrzem Prien am Chiemsee (Górna Bawaria). Zmarł 19 lipca 1976 r. w tej miejscowości. W 2013 r. rada miejska Prien am Chiemsee odcięła się od postaci Adolfa Bomharda.
 
Do zdjęć z pobytu delegacji w Jeziornie nie dotarłem.
 

zdjęcia z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego

 

Może ci się także spodobać...