Biuletyn informacyjny nr 2

Poniżej kolejna porcja informacji dla tych, którzy nie śledzą tego, co dzieje się w mediach społecznościowych, lub z jakiegoś powodu je przegapili, stanowiąca także podsumowanie wydarzeń ostatniego miesiąca. Dzisiaj wyjątkowo będzie mocno multimedialnie.

  • w dniu 19 czerwca 2020 roku w Czersku nad starorzeczem odbyła się promocja II Rocznika Nadwiślańskiego Urzecza. Pogoda dopisała, choć paradoksalnie była mocno “urzycka”, bowiem popadało trochę deszczu, a woda na Urzeczu zaczęła się podnosić. Autorzy artykułów zachęcili do ich lektury, a czerski TONZ przedstawił swoje plany i zamierzenia. Z tej okazji nakręcony został ciekawy film, który można zobaczyć poniżej.

Chętnych do poznania zawartości dotychczas wydanych Roczników oraz ich nabycia zapraszamy TUTAJ.

  • Także w czerwcu odbyły się kolejne dni Konstancina, tym razem całkowicie wirtualnie z uwagi na sytuację epidemiologiczną. Nieopodal Hugonówki otwarto wystawę plenerową, jednak największe atrakcje w tym roku pojawiły się online. Jednym z najciekawszych wydarzeń okazało się odnalezienie nieznanego dotąd zdjęcia Konstancji z Potulickich, której imię nosi Konstancin.

Portret przedstawia rodziny Skórzewskich i Potulickich. Od lewej: Zygmunt Skórzewski, Maria Skórzewska (w przyszłości Ogińska), Maria z Husarzewskich Potulicka, Konstancja z Potulickich Skórzewska, NN, N. Potulicka, Ignacy Potulicki, Witold Skórzewski, NN. Fotografia: Walery Rzewuski, Kraków, ok. 1871 r. Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie. Fotografia ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie , wykonana ok. 1871 r., w Krakowie, w atelier Walerego Rzewuskiego, przedstawiająca członków rodzin Skórzewskich i Potulickich w tym Konstancję, w wieku 32 lat, ośmioletniego Witolda, jego ojca Zygmunta hr Skórzewskiego i starszą siostrę Marię. Witold pod koniec XIX wieku stał się jednym z założycieli Konstancina. Zdjęcie odnalazł Daniel Kamiński, historyk i badacz archiwalnych fotografii.

  • Z okazji Dni Konstancina KDK przygotował także ciekawą animację, przedstawiającą w skrócie dzieje letniska, którą bez wątpienia warto zobaczyć.
  • Wydano także nowy numer jednodniówki ukazującej się z okazji Dni Konstancina, gazety prezentującej w stylu prasy przedwojennej ciekawe artykuły dotyczące historii miasta i letniska. Numer w formie elektronicznej przeczytać można po kliknięciu w link, można dowiedzieć się m. in. o powstającym Muzeum Wycinanki w Mirkowie, jest to temat do którego bez wątpienia będziemy w najbliższych miesiącach wracać.

Dni Konstancina – jednodniówka

Powyższe materiały zamieszczono za zgodą dyrekcji KDK.

  • Z kolei u nas pojawiły się kolejne odcinki z cyklu Ciekawostki historyczne, kręcone przez Wojciecha Guszkowskiego, wieloletniego pedagoga z tutejszych szkół. Zachęcam do oglądania, tym razem dowiedzieć się można z jakiego powodu w parku stoi zabytkowa lokomobila.
  • I na zakończenie, lecz jak wiadomo ostatni będą pierwszymi… członek naszej redakcji Witold Rawski opublikował niezwykle ciekawy film prezentujący losy Alberta Szaada, którego historia przeplotła się z dziejami Konstancina i Skolimowa.