Sztetl Jeziorna – informacja o premierze książki

25 stycznia, w rocznicę likwidacji getta w Jeziornie opublikowaliśmy zapowiedź naszej książki. Od tamtej pory nie ma dnia, żeby ktoś z autorów lub nasz wydawca nie otrzymał pytania kiedy książka będzie dostępna lub o możliwość zakupu. Mieliśmy pewne plany zorganizowania związanego z tym wydarzenia upamiętniającego tutejszą żydowską społeczność, ale znowu przydarzył nam się lockdown.😞

Wraz z naszym wydawcą którym jest Konstanciński Dom Kultury podjęliśmy już jakiś czas temu decyzję, iż skoro nie udało się z rozmaitych powodów (nie ukrywajmy – głównie covidowych) by premiera odbyła się w styczniu nastąpi ona 19 kwietnia 2021 roku.

Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, do którego wywieziono w styczniu 1941 roku żydowską społeczność gminy wyznaniowej Jeziorna, przed wojną obejmującej teren obecnych gmin Konstancin-Jeziorna, Ursynów, Wilanów i Piaseczno to symboliczna data, upamiętniająca dawnych mieszkańców tych stron.18 kwietnia jest niedzielą, mamy więc nadzieję, że uda nam się tego dnia zorganizować w jakieś postaci, choćby na świeżym powietrzu, lub wirtualnej, przedpremierowe spotkanie z Wami. Ale będziemy wiedzieć to dopiero 9 kwietnia (bo obostrzenia) i dopiero po tej dacie spodziewajcie się jakichkolwiek szczegółów odnośnie premiery, rozpoczęcia sprzedaży przez Konstanciński Dom Kultury i możliwości zakupu książki. Nasz wydawca będzie informować, a my oczywiście wraz z nim.

Do tego czasu na portalu pojawi się jeszcze trochę ciekawych i nieznanych dotąd materiałów związanych z tematem (których z różnych przyczyn w książce nie znajdziecie). Już w przyszłym tygodniu tekst Ewy i Włodzimierza Bagieńskich o nieznanej historii związanej z Jeziorną, wkrótce zaś kolejna wizyta na dworze cudownego cadyka z Ger w relacji francuskiego dziennikarza, dotąd w Polsce nietłumaczonej.

Książka wychodzi pod patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN