Biuletyn informacyjny nr 18

Mijający miesiąc obfitował w liczne wydarzenia, przede wszystkim premiery książkowe.

 • 4 września w Górze Kalwarii miała miejsce premiera “Słownika historycznego miejscowości gminy Góra Kalwaria” autorstwa Ewy i Włodzimierza Bagieńskich. Pod tym niezwykle naukowym tytułem kryje się książka zawierająca teksty o dziejach tutejszych miejscowości, z których część publikowana była w ciągu ostatnich dwóch dekad na łamach lokalnych gazet i periodyków, a obecnie stała się bardzo trudno dostępna. Dla każdego kto interesuje się regionalną historią to pozycja obowiązkowa, tym bardziej, że jak zawsze wiąże się ona z innymi tutejszymi miejscowościami, położonymi na terenie sąsiednich gmin i miast – w tym Piaseczna i Konstancina-Jeziorny. Autorami są znani regionaliści, znani z wielu publikacji o dziejachokolic, również artykułów na naszych łamach, w tym miesiącu publikowany był tekst o olędrach z Kępy Okrzewskiej. Warto również odnotować, iż Rada Powiatu Piaseczyńskiego pod koniec września wyróżniła zasłużonych dla lokalnej społeczności autorów przyznając im Odznaki Honorowe Powiatu Piaseczyńskiego. Gratulujemy!

 • 19 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na rynku w Czersku miała miejsce premiera książki Magdaleny i Patryka Zduńczyków Kuchnia Urzecza. Chyba jednej z najważniejszych dla tożsamości naszego mikroregionu książki, bo zawiera zbierane pieczołowicie przez ostatnie lata, odnalezione i zachowane przepisy dań, posiłków, smakołyków – czyli tego, czego nie da się wyczytać w żadnej książce historycznej czy etnograficznej, a co stanowiło najważniejszy element życia codziennego na Urzeczu. I my tam byliśmy i śliwiankę piliśmy. Chętnych do wejścia w posiadanie książki prosimy o kontakt.

 • Udało się dodrukować także najważniejszą książkę o Urzeczu… (czyli tą, od której wszystko się zaczęło). Śpieszcie ją kupować, bo pierwotny nakład z 2014 roku już dawno został wyczerpany. Zakupu można dokonać w następujących miejscach:
 • Księgarnia Agata Zduńczyk (Góra Kalwaria, ul. Pijarska 38), także wysyłkowo (koszt kuriera – 20 zł, kontakt: tel. 607-688-410 lub mailowo: agatazd70@gmail.com)
 • Pracownia Antropologiczna, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie (ul. Długa 52), bezpośrednio u autora z autografem gratis 🙂 Możliwy odbiór na Mokotowie lub w Otwocku
 • Miejsko-Gminna Biblioteka w Karczewie (ul. Widok 2, tel. 22 780 62 15)

 • 11 września w Konstancinie odbył się Festiwal “Otwarte Ogrody”, tym razem w mocno okrojonej formie, bowiem realizowanej głównie przez KDK. Nie zabrakło akcentów historycznych w postaci spacerów, wycieczek, wykładu Tadeusza Świątka, a także spotkania z redakcją naszego portalu, jako autorami książki “Sztetl Jeziorna“. Za udział dziękujemy. Kilka dni wcześniej na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim w dniu 2 września reprezentował nas Witold Rawski, który poprowadził tam spotkanie związane z naszą książką. W nadchodzącym miesiącu spotkanie z naszym udziałem odbędzie się w Muzeum Polin, a poprowadzi je prof. Jacek Leociak.

 • 12 września odbyło się za to wydarzenie bez precedensu w lokalnych dziejach – Historyczny Piknik Lotniczy (mamy nadzieję, że pierwszy). Nieco w nim pomagaliśmy jako współtwórcy wystawy historycznej dotyczącej tutejszych tradycji lotniczych i historii pilotów związanych z Jeziorną i Skolimowem-Konstancinem. Z czasem zaczniemy prezentować materiały z wystawy na naszym portalu, na razie zadowólmy się zdjęciem Tiger Motha, na którym polscy piloci ćwiczyli w RAF podczas II wojny światowej. Więcej zdjęć wykonanych przez naszego zaprzyjaźnionego operatora drona znaleźć można w naszym serwisie społecznościowym.
 • Z okazji pikniku dodaliśmy trochę materiałów na nasz kanał youtube. Prócz dziejów lotnisk w Oborach pojawił się tam pewien specjalny historyczny film, powstały dzięki uprzejmości córki ostatniej Pani na Oborach, Teresy Łatyńskiej -Potulickiej, który zamieszczamy także tutaj.

 • 11 września w ramach festiwalu Milennial Docs Against Gravity obejrzeć można było film dokumentalny “Zaginione Urzecze” Adama Rogali i Wiktora Strumiły. Film wciąż  można obejrzeć po wykupieniu dostępu do 3 września pod tym LINKIEM. Co warto i trzeba uczynić – poniżej trailer

 • Przy okazji Urzecza odnotować należy, iż dobiega końca wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym poświęcona mikroregionowi. Można ją jeszcze zobaczyć do najbliższej niedzieli tj. 3 października.
 • 12 września w Konstancinie odbyła się uroczystość nadania skwerowi imienia prof. Mariana Weissa . Obecni byli na niej m.in: przedstawiciele władz samorządowych, delegacja Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego, a także rodzina profesora, jego współpracownicy i reprezentacja konstancińskiego środowiska medycznego. Jak wielką postacią był prof. Marian Weiss podkreślali wszyscy przemawiający m.in.: Małgorzata Czelejewska, która przybliżyła jego działalność medyczną i dorobek naukowy (nie zapominając o zasługach dla organizacji Stołecznego Centrum Rehabilitacji Stocer), a także dr Marek Krasuski, który mówił o wyjątkowym stylu pracy profesora. Po wspomnieniach Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna wręczył Marii Weiss – żonie wybitnego lekarza – akt nadania imienia prof. Mariana Weissa skwerowi przy alei Miłośników Konstancina. Uroczyście odsłonięto także tabliczkę z jego nazwą.
 • 23 września w Konstancińskim Domu Kultury odbyło się spotkanie dotyczące Edwarda Chwalewika (1873-1956), badacza zbiorów polskich gromadzonych na przestrzeni wieków w bibliotekach, archiwach, muzeach i prywatnych kolekcjach. Ostatnie lata życia Edward Chwalewik spędził w Bielawie i Skolimowie. O jego życiu, działalności i twórczości opowiadały w “Hugonówce” Hanna Łaskarzewska i Hanna z Rossmannów Hlebowicz, wnuczka Chwalewika.

 • W 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej, upamiętniano lokalnie te wydarzenia. W gminie Konstancin-Jeziorna władze i mieszkańcy gminy upamiętnili ofiary i bohaterów największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata. Złożono kwiaty i zapalono znicze. O godz. 12.00 władze samorządowe, przedstawiciele kombatantów, delegacje ze szkół podstawowych nr 2 i 3 oraz mieszkańcy gminy złożyli na nagrobku kwiaty i zapalili znicze. 17 września w rocznicę sowieckiego ataku na Polskę w imieniu mieszkańców w Konstancinie przy pomniku ofiar katyńskich przy ul. Sienkiewicza złożyli przedstawiciele samorządu.
 • 26 września dobiegły końca wycieczki turystyczno-historyczne realizowane przez gminę Konstancin-Jeziorna, częściowo szlakami, których byliśmy kilka lat temu współautorami. Kolejne wycieczki dopiero za rok.
 • A na portalu… Niektórzy mogli przegapić, że dodaliśmy zaległy numer “Znad Jeziorki” o pensji Wandy Pawlickiej, działającej w Klarysewie przed I wojną światową.

Jak widać działo się w tym miesiącu… Wszyscy nadrabiali covidowy czas lockdownu.