Poszukiwany, poszukiwana, cz. 1

W dalszym ciągu poszukuję wszelkich wiadomości na temat wojennych losów samolotu RWD-8 SP-BAG (wersja 34, nr fabryczny 201) i jego załogi w czasie wojny 1939 roku. Samolot ten przed wojną należał do Ośrodka Lotniczego Przysposobienia Wojskowego przy Aeroklubie Śląskim w Katowicach. W sierpniu 1939 roku został zmobilizowany i włączony do jednego z wojskowych plutonów łącznikowych.


Pierwsze ze zdjęć zostało opisane jako Opacz (ze znakiem zapytania), możliwe więc że polski samolot został zestrzelony niedaleko nadwiślańskiej wsi Opacz, chociaż nie należy zapominać, że miejscowości o tej nazwie (Opacz Mała i Duża) położone są także niedaleko Okęcia i Raszyna.

Prawdopodobnie jest to ten sam samolot, który przez pewien czas stał na polach Augustówki znajdującej się kilka kilometrów na północ od Opaczy. Przed zdobyciem Warszawy docierały tam liczne patrole wojsk niemieckich zabezpieczających zniszczony most na Wiśle w Ciszycy. Niemieccy żołnierze w wolnych chwilach chętnie fotografowali się na tle zniszczonych polskich czołgów i samolotów.

Zamieszczone fotki pochodzą z aukcji i stron internetowych zajmujących się historią lotnictwa. Właścicieli tych odbitek i wszystkich mogących coś więcej dopowiedzieć na temat historii tego samolotu proszę o kontakt mailowy.

Może ci się także spodobać...