Hugon Seydel 1846-1928

Hugon Seydel. Dla znawców starej Warszawy winiarz i sędzia Trybunału Handlowego, honorowy konsul Królestwa Serbii, właściciel wraz z braćmi Domu Handlowego i Składu Win “Maurycy Seydel i Spółka”, winiarni “Ermitaż” i sklepu firmowego “Pod Bachusem”.  Dla miłośników Skolimowa i okolic właściciel Zakładu Przyrodoleczniczego “Hugonówka” i posiadłości “Zagłobin”, organizator miejscowych koncertów i zabaw, wielki społecznik.

Hugon Seydel
“Hugonówka”
“Zagłobin”.
Trzy zdjęcia ze strony muzeumkonstancina.pl
 

Zawsze intrygowało mnie jak to jest, że w opracowaniach na jego temat podawane są lata życia dość ogólnie. Zazwyczaj: urodził się w 1847 r. (czasami około), zmarł zaś około 1930 r.
Czy naprawdę nie da się określić  dokładniej? 
Po pierwsze nazwisko wskazuje, że jeżeli pochowany jest w Warszawie to zapewne na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim. Sprawdzamy. Rzeczywiście Seydlowie są tu pochowani. 

 
Zdjęcia ze strony polskie-cmentarze.com

Ale brak daty śmierci Hugona. Wrzucamy nazwisko i imię w wyszukiwarkę strony nekrologi-baza.pl
Jest. Data śmierci 25 września 1928 r. Zupełnie inna niż dotąd podawano. Należy sprawdzić, czy rzeczywiście chodziło o tego Hugona. Przeglądam “Kurjer Warszawski” z 25 września 1928 r. Znajduję nekrolog w wydaniu wieczornym z tego dnia (nr 266).

 


Zmarł w wieku 82 lat. Czyli urodził się w 1846 r. Można teraz zapisać: 


Hugon Seydel ur. 1846 – zm. 25.09.1928 r. 
 

Na koniec warto pokazać dom w którym mieszkał i zmarł. Warszawa, ulica Senatorska nr 36 i 38. Budynki te dzisiaj już nie istnieją. Stoi jedynie widoczny pałac Mniszchów, aktualnie pod adresem ul. Senatorska 38/40:

 
Trzy zdjęcia ze strony warszawa1939.pl

Teraz czeka nas nowe wyzwanie. Ustalić dokładną datę urodzenia Hugona Seydla…..


Post scriptum.
Zwrócił mi uwagę Tomasz Warszawski na Facebooku, że nie do końca to prawda z kamienicami Seydla. Zachował się bowiem fragment budynku pod ówczesnym numerem 38. Stoi obok pałacu Mniszchów teraz pod numerem 32 (tylko dwupiętrowy i już bez tej ozdobnej elewacji).

Zdjęcie ze strony warszawa1939.pl

 

Może ci się także spodobać...