Wyścig Pokoju w Jeziornie – 1958 r.

2 maja 1958 r. ruszył XI Wyścig Pokoju na trasie Warszawa-Berlin-Praga.  Trasa pierwszego etapu tego wyścigu biegła ulicami Warszawy oraz drogami w okolicach stolicy: start Warszawa-ul. Stalingradzka (odcinek ulicy od obecnej al. „Solidarności” do Trasy Toruńskiej – dziś Jagiellońska) – Jabłonna – Nowy Dwór – Warszawa – Piaseczno – Skolimów/Konstancin – Jeziorna – Powsin – Wilanów – meta Stadion “XX-lecia”.

Reprezentacja Polski na XI Wyścig Pokoju, 1958 r.

W trakcie wyścigu w okolicach Nowego Dworu ukształtowała się 12 osobowa czołówka. W jej skład wchodzili reprezentanci ZSRS (Kołumbiet, Kapitonow, Biebienin), NRD (Adler, Schur, Gruenwald), Włoch (Bariviera, Venturelli), Holender Damen, Rumun Zanoni, Anglik Blower i reprezentant Polski – Henryk Kowalski. Po pewnym czasie od czołówki odpadł Zanoni. Na lotnej premii w okolicach Ogrodu Saskiego pierwsze trzy miejsca zajęli Rosjanie. Już w drodze do Piaseczna czołówka miała 2 minuty przewagi. Ten układ utrzymał się aż do Wilanowa, gdzie odpadł z czołówki Kołumbiet z powodu defektu roweru. Na stadion wpadła 10 osobowa grupa na czele z Barivierą (zwycięzcą etapu), a za nią niecałe półtorej minuty później następna dziesiątka prowadzona przez Kołumbieta. Z kolei półtorej minuty później wpadł na stadion peleton prowadzony przez reprezentanta NRD Hagoena. Kowalski zajął 9 miejsce.

Najlepszy z Polaków na I etapie Henryk Kowalski

Prezentowane zdjęcia przedstawiają kolarzy na I etapie XI Wyścigu Pokoju w trakcie przejazdu przez Jeziornę.

I etap XI Wyścigu Pokoju, 2 maja 1958 r. Zakręt z ulicy Skolimowskiej w Warszawską. Zdjęcie ze zbiorów Zdzisławy Kłoszewskiej.

I etap XI Wyścigu Pokoju, 2 maja 1958 r. Jeziorna, ul. Warszawska. Prawdopodobnie czołówka

I etap XI Wyścigu Pokoju, 2 maja 1958 r. Jeziorna, ul. Warszawska. Pogoń za czołówką (?)

I etap XI Wyścigu Pokoju, 2 maja 1958 r. Jeziorna, ul. Warszawska. Peleton

Dziękuję Romanowi Mrozowi za udostępnienie zdjęć

Może ci się także spodobać...