Biuletyn informacyjny

Choć rzecz jasna w dzisiejszych czasach przeważająca większość osób dociera tu dzięki mediom społecznościowym, jest jednak cała grupa osób, które kont w takich serwisach nie posiadają. Uświadamiają mi to zawsze liczne rozmowy i maile. A na naszych serwisach społecznościowych dzieje się sporo, zazwyczaj zagląda tam inny typ czytelnika, by nie powiedzieć widza, preferujący stare zdjęcia czy obrazki, których publikujemy całkiem sporo. Lecz również pojawiają się tam wieści o aktualizacjach, o których nie zawsze informujemy na portalu, bowiem na stronie głównej widoczne są jedynie nowe artykuły wraz z datami ich publikacji. Stąd też raz na jakiś czas przygotujemy zestawienie tego, co nowego pojawiło się na portalu w ostatnim czasie, a także jakie nowinki historyczne 

Krótkie podsumowanie tego, co wydarzyło się w maju:

  • Wspólnymi siłami udało się zidentyfikować ostatecznie na zdjęciach wiatrak w Powsinku i uzyskać dwie kolejne jego fotografie z początku XX wieku. Było to możliwe zarówno dzięki członkom TONZ Oddział w Czersku, jak również dzięki wieloletnim mieszkańcom Urzecza, pamiętającym czasy przedwojenne. Uzupełniono również historię wiatraka. Jedno zdjęcie zamieszczamy poniżej, pozostałe wraz z opisem zawiłych losów wiatraka, które wiążą go ze Słomczynem w artykule – Tajemnice pewnego wiatraka.
  • Idąc za ciosem na stronie zamieściliśmy galerię zdjęć wiatraków z Nadwiślańskiego Urzecza. Po czym ją uzupełniliśmy, o kolejne kilka pięknych zdjęć, ale o tym nie powiedzieliśmy już nikomu. Można więc kliknąć i obejrzeć, bo doszedł chociażby taki nietypowy wiatrak z Karczewa.

  • Wojciech Guszkowski, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Konstancinie, z którą od lat współpracujemy, prowadzący od lat z wielkim zaangażowaniem Uczniowski Klub Szkolno Turystyczny “Traper”, rozpoczął publikacje krótkich filmów, zawierających ciekawostki historyczne i tutejsze tajemnice, które poznał w trakcie swej wieloletniej działalności. Wszystkie filmy publikowane są w mediach społecznościowych, ale także zamieszczane na naszym portalu gdzie doczekały się własnej strony – Ciekawostki historyczne.
  • Ruszyła nowa strona profilowa na facebooku prowadzona przez Kingę Gącikowską, pod przepięknie barokową nazwą Stare zdjęcia Konstancina, które pewnie chcesz zobaczyć tak charakterystyczną dla medium społecznościowego. Strona dedykowana jest wyłącznie prezentowaniu starych zdjęć Konstancina, z których oczywiście większość od lat pojawia się w rozmaitych miejscach internetu. Zachęcamy do polubienia, bo jak wiadomo ludzki umysł ma to do siebie, że zapomina, a po za tym jeśli ktoś ma dość naszego ciągłego gadania oraz pisania (zwłaszcza, iż staramy się by nie dotyczyło ono zbyt często Konstancina, o którym napisano wystarczająco dużo) i chce pooglądać wyłącznie dawne zdjęcia – koniecznie musi odwiedzić.
  • Dodaliśmy 8 numer “Znad jeziorki”, zawierający relację z podróży kajakowej po Jeziorce w roku 1929 oraz drugi artykuł o Jeziorce z 1935 roku. Wszystkie numery dostępne w formie elektronicznej znajdują się w tym miejscu.
  • A potem zrobiliśmy największą jak dotąd galerię. 80 historycznych zdjęć Jeziorki można obejrzeć tutaj.
  • Wydany został drugi numer “Rocznika Nadwiślańskiego Urzecza”. Prócz faktu, iż redaktor naczelny popełnił artykuł o olędrach, zawierający spisaną po raz pierwszy historię ich obecności na Urzeczu, staliśmy się współwydawcą medialnym. Sytuacja związana z COVID-19 sprawiła, iż nie mogła się odbyć promocja, bierzemy więc udział w dystrybucji Roczników. Na portalu mamy w tym celu specjalną stronę, na której można przeczytać jaka jest zawartość roczników, a także dowiedzieć się jak można je otrzymać – w tym miejscu.
  • Odnalezione i opublikowane zostało zaginione nagranie z 1947 roku “Na Łużycu ślicznie grają” wydane przez wytwórnię Mieczysława Fogga – Fogg Record. Autorem utworu jest Władysław Kabalewski, który zbierał inspiracje i melodie na lewobrzeżnym Urzeczu. Kujawiaka trzeba po prostu usłyszeć samemu – youtube
  • Wreszcie w związku z sytuacją epidemiologiczną Flis Festiwal mógł odbyć się wyłącznie online jako wydarzenie na FB. Z tej okazji o nowościach na Urzeczu opowiedział dr Łukasz Maurycy Stanaszek a o nadchodzących planach na portalu redaktor naczelny. Do obejrzenia poniżej.

I to by było na tyle.