Polskie Porozumienie Niepodległościowe w Konstancinie – 1976

15 lutego 2021 r. zmarł Zdzisław Marian Najder, historyk literatury, profesor nauk humanistycznych, wykładowca m.in. Uniwersytetu Columbia i Uniwersytetu Yale’a, w latach 1982–1987 dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Był założycielem na przełomie 1975/1976 organizacji opozycji demokratycznej w PRL Polskiego Porozumienia Niepodległościowego (PPN). Ograniczało się ono do prac programowych i analitycznych (powstało 46 opracowań i szkiców koncepcyjnych). Jego żoną była Halina Teresa Najder (z d. Paschalska) uczestniczka powstania warszawskiego, tłumaczka literatury angielskiej. W latach 1976-1981 była także działaczką PPN.

Zdzisław Najder

W redagowanym przez Janka Strękowskiego (mieszkaniec Skolimowa) piśmie “Bibuła” (nr 4 z 2006 r.), została opublikowana rozmowa ze Zdzisławem Najderem przeprowadzona przez Krzysztofa Markuszewskiego (“Powielacz od prezydenta”). Cytuję początek wywiadu:

Kiedy powstało Polskie Porozumienie Niepodległościowe?

– Dokument inaugurujący, przepisany na maszynie przez moją żonę, a następnie wywieziony z kraju przez zaprzyjaźnionych dyplomatów ich pocztą, opublikował londyński “Tydzień Polski” 3 maja 1976 r.

Czy został przepisany na państwa domowej maszynie?

– A skądże! Żona przebywała wtedy w STOCER-ze w Konstancinie i nocami przepisywała to przez kalkę w szpitalnym biurze. Tacy głupi nie byliśmy…

Halina Najder i Zdzisław Najder

 

Może ci się także spodobać...