Jan Mamaj podzielił się w dniu 20 marca 2025 r. swym wspomnieniem związanym z uzyskaniem powyższego dyplomu czeladniczego w jesienią 1984 r.
„Na działce Jaroszewiczów w Konstancinie zdawałem praktyczny egzamin na czeladnika betoniarza wykonując z drugim egzaminowanym strop nad piwnicą w ogrodzie za willą piętrową z okrągłą, wysokości około 3 pięter basztą, w której trwały prace wykończeniowe, a Pani Alicja Jaroszewicz przyjeżdżała czarnym samochodem z kierowcą oglądać postępy prac, adresy tej nieruchomości nie mogę sobie przypomnieć. Była to lokalna droga asfaltowa przy której zabudowania nieliczne były po jednej stronie. Po drugiej stronie jezdni na przeciwko tej wilii był jakby młody las chyba liściasty. Chyba nie możliwe, aby tak reprezentacyjna willa z drogim wykończeniem wnętrz została rozebrana i znikła z powierzchni.
Na miejsce wykonywania stropu żelbetonowego byliśmy dowożeni z Warszawy przez pracownika Izby Rzemieślniczej w Warszawie. Strop ten wykonywaliśmy przez trzy dni. Niestety nie miałem aparatu fotograficznego i nie wykonałem zdjęć. Zastanawialiśmy się z moim współwykonawcą do czego ma służyć ta wybetonowana piwnica w oddalonym o około 40 m od budynku mieszkalnego do której nie prowadziły schody. Jej powierzchnia wynosiła około 24 m2, a wysokość około 2,5 m.”
Ponadto p. Jan przekazał dokument powołania na stanowisko adiunkta w roku poprzedzającym powyższy egzamin.
Jednocześnie p. Jan poszukuje informacji o wspomnianej willi, gdzie zdawał wówczas egzamin. Powyższe stanowi jednocześnie zagadkę i ciekawostkę, bowiem wcześniej żadnemu z miejscowych regionalistów i historyków nie był znany fakt, iż premier Piotr Jaroszewicz (1909-1992) posiadał nieruchomość w Konstancinie, bowiem kojarzony był raczej z Aninem, gdzie zginął zresztą w późniejszych latach tragiczną śmiercią. P. Paweł Wrona wskazał na podstawie własnych wspomnień, iż syn premiera Jaroszewicza posiadał drewniany domek typu Brda nieopodal pl. Sportowego, tuż za kioskiem. Na ten moment trudno jednak identyfikować jednoznacznie to miejsce, bowiem nie spełnia ono do końca opisywanych przez p. Jana kryteriów.
————————————————————————————————————————————————————————————–
Jeśli więc ktoś może uzupełnić powyższe informacje, dokonać identyfikacji miejsca, lub może podzielić się jakimś wspomnieniem z nimi związanym, bądź posiada inne dokumenty wspomnienia na ten temat, prosimy o wpis w komentarzu lub na facebooku lub nadesłanie wiadomości na maila archiwa@okolicekonstancina.pl

Kurator Archiwum Wspomnień, oddany idei jego tworzenia i prowadzenia..